Trčí jako ženská prsa: lužické kužele

Lužické hory jsou jedny z nejmenších i nejnižších u nás, ale jejich vrcholky mají něco do sebe. Trčí z krajiny ve stylu podprsenek padesátých let. Jako pořádné, pevné homole. Zdolat je, to dá pořádně zabrat. Pot z vás přitom jen stříká.

Dosti dvojsmyslných přírodně-sexuálních narážek…  Lužické hory nedosahují ve svých výškách ani 800 metrů, jsou tedy menší i než České Středohoří. Jsou to vůbec hory?

Ano, jsou, je tu horské prostředí, tedy chladněji (hlavně v severní části, kde mnohem víc prší). Svahy jsou velmi prudké a na mnohé vrcholy se na kole ani vyjet nedá. Pešky jsou to ovšem krásné výlety. Jezdil jsem tedy tak, že jsem prostě někde pod vrcholem kolo nechal připoutané ke stromu a zbytek došel pěšky.

Například Klíč, což je kopec v jižní části hor. Ten opravdu trčí jako to prso sevřené v podprsence Marylin Monroe nebo Sofie Loren. Klíč je vysoký jen 759 metrů, ale výhled je odtud skvostný, asi ten nejlepší v Lužických horách. Vidět je Ještěd i Krušné hory, Bezděz, Říp i vnitrozemí atd.

Nejznámější vyhlídkou v Lužičkách je ovšem Jedlová, 774 metrů, tam se na kole vyjet dá po asfaltce. Je to ale hodně prudké. A je tu i hodně lidí a rozhledna, ze které je sice volný kruhový výhled, ale Klíči se to nevyrovná.

Nejvyšším bodem hor je Luž, 793 metrů, u hranic s Německem. Taky jsem kolo nechal někde pod vrcholem. Výhled hlavně do Polska a Německa. Výhodou je, že sem chodí málo lidí.

Na Studenci, 737 metrů, je sice rozhledna, ale je ještě z 19. století. tudíž cenná, ale taky malá a stromy dnes už přerostlá. Vidět je jen jedním směrem, na západ.

Nakonec jsem zdolal i česko-německý vrch Hvozd-Hochwald, 750 metrů, kde jsou od sebe ani ne kilometr vzdálené chata na česko-německé hranici a rozhledna v Německu. Asfaltka nahoru, stoupání zabijácké, výhledy úžasné.

Kopců hodných návštěvy na kole či pěšky je v Lužičkách ještě víc, těhle pět zmíněných je asi nejdůležitějších. Krásná místa ovšem najdete i na svazích hor, na loukách. Někdy jsou odtud výhledy ještě hezčí, či spíše neobvyklejší a zajímavější.

 

Rozšířenou fotogalerii (na 130 snímků) ze zmíněných vrcholků a dalších míst Lužických hor najdete  ZDE, resp. v přehledu všech cyklotipů z Čech na hlavní liště, je to číslo 20. 

Komentáře k článku

Napsat komentář