50. Vítr vane u Pelhřimova

Pelhřimov a jeho okolí má všechny znaky svého kraje, drsnější Vysočiny. Vlnící se kopce, malá industrializace, chladnější podnebí. Je to oblast zvláštního půvabu.

Pelhřimovské náměstí

Pelhřimovské náměstí

Pelhřimov je typickým městem Českomoravské vrchoviny. Nevelké okresní sídlo ležící mezi okolními kopci s výškou okolo 600 metrů nad mořem. V létě tu bývá i v horkém počasí příjemně, zato zima je tuhá a delší. Jaro i podzim větrné, jak to na Vysočině vždycky bylo a stále je. Celá oblast patří k turisticky spíše málo vyhledávaným, tedy něco pro typy spíše zadumané a introvertní. Anebo pro ty, kteří prostě nechtějí být zrovna nikým obtěžováni.

Rozhledna na Křemešníku

Rozhledna na Křemešníku

Jen kousek nad Pelhřimovem najdeme známý poutnický cíl, vrch Křemešník. Je tu nejen historický kostelík, kam se chodilo ve svátečních dnech, ale také železná rozhledna postavená v roce 1993 coby jedna z prvních staveb typu, který se rozmohl po roce 1989. S výškou 765 metrů je Křemešník „nadprůměrným“ vysočinským vrcholem, i proto jsou odtud perfektní výhled všemi směry – na jedné straně nejvyšší vrch Vysočiny Javořice (837 m), na druhé Strážiště (744 m) u Podblanicka, severně jsou vidět věže hradu Lipnice.  Z Pelhřimova je to na Křemešník jen deset kilometrů, ale je to pořád nahoru (převýšení 260 metrů), a proto místy náročné..

Zámek Kamenice pod Lipou

Zámek Kamenice pod Lipou

Na sever od Pelhřimova je téměř povinným cílem Želiv s místním klášterem. Ten byl založen už v roce 1139, působil tu husitský ideolog Jan Želivský. Želiv je ukrytý v údolí, na soutoku říček Trnava a Želivka. Právě na nich najdeme i stavební pozoruhodnost: hned tři přehrady, které jsou od sebe vzdáleny jen pár kilometrů. Cyklistický výlet, resp. okruh po všech stojí za to. Nejprve je možné navštívit nejmladší přehradu, vodní dílo Trnávka dokončené v roce 1981. Sypaná hráz sice přístupná není, zato je dobře vidět zdejší kanál, kde se jezdí závody na divoké vodě: jde o jednu z nejtěžších tratí u nás.

Hráz přehrady Sedlice z r. 1927

Hráz přehrady Sedlice z r. 1927

Od Trnávky pak jeďte k přehradě Sedlice u stejnojmenné obce: tato kamenná hráz byla postavena v r. 1927 a vrchní část tvoří velmi pěkná mostovka s několika oblouky. Když pak od této „velké“ přehrady pojedete po červené značce směrem na Sedlice, dostanete se po 3,5 kilometru k „malé“ přehradě, subtilní a rovněž kamenné hrázi nádrže Vřesník, postavené jako vyrovnávací nádrž k „velké“. Z ostrohu nad hrází je orlí výhled na krásné údolí s ideálně zasazenou stavbou v krajině. Cesta vás pak zavede zpět do obce Želiv.

Synagoga v Nové Cerekvi

Synagoga v Nové Cerekvi

Západním směrem od Pelhřimova se dostaneme do Nové Cerekve, kde je zajímavá a výtečně zrenovovaná budova židovské synagogy, kde je stálá expozice věnovaná architektuře synagog v Česku. Hned vedle je také hřbitov s náhrobky ze 17. století.  Ve zdejším kraji najdeme ostatně množství památek po někdejším židovském osídlení, které zcela vymizelo po druhé světové válce. Z Nové Cerekve se lze vedlejšími silničkami dostat ke hradu Kámen, který byl v 13. století vystavěn na kamenném ostrohu a skalní části jsou také dodnes dobře patrné. Vedle historické expozice je zde i výstava motocyklů, kol a také pěkný park.

Stanice úzkokolejky Včelnička

Stanice úzkokolejky Včelnička

Od Kamene se lze obloukem dostat do Černovic a pak pokračovat jihovýchodně až do Kamenice nad Lipou. Jede se směrem, kterým také vede trať úzkokolejky Obrataň – Jindřichův Hradec. Jsou tu některé pěkné železniční zastávky: například v lesích ukrytý Chválkov nebo poetická Včelnička kousek nad Kamenicí. Vyplatí se jet právě po cestách vedoucích blízko trati, protože vidět malé drkotavé vozy z 50. a 60. let a dnes již historické dieselové lokomotivy je vždycky zážitek.

700 stará lípa v Kamenici

700 stará lípa v Kamenici

Kamenice nad Lipou nese název podle skutečného a skutečně výjimečného stromu – zdejší lípy, která je v parku pod místním zámkem. Určitě sesedněte z kola, vstupte do parku a lípu si pořádně prohlédněte: je minimálně 700 let stará, pamatuje tedy Karla IV., husity, přežila dobu temna a prošla i celým národním obrozením… Už dvě stovky let roste jen do šíře a ne do výšky, její větve musí být podpírány. Na náměstí u zámku pak stojí i její podstatně mladší dcera, lípa z roku 1919. I to je dnes už ale docela košatý a velký strom.

 

 

Zatopený lom u Horní Cerekve

Zatopený lom u Horní Cerekve

  • VÝCHOZÍ MÍSTA: Pelhřimov, Kamenice nad Lipou, Černovice (ČD a úzkokolejka).
  • DOPRAVA: vlak – trať 224 Tábor-Horní Cerekev
  • PROFIL: zvlněný a kopcovitý, časté stoupání a klesání, při delších jízdách putování obecně náročnější
  • TERÉNY: asfaltové silnice, silničky, polní cesty, vhodné pro crossová i silniční kola, místy horská
  • TIP NA TRASU: Pelhřimov (ČD) – Vlásenice – Nová Cerekev – Moraveč – Vysoká Lhota – Kámen – Věžná – Černovice (dále buď přes Benešov nebo lesními asfaltkami přes Chválkov) – Kamenice nad Lipou; 45 km. Zpět do Pelhřimova přes Častrov – Libkova Voda, celkem 65 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář