Nová Amerika končí i začíná

(GOLF) Bývalo to oblíbené hřiště s 27 jamkami, kam jezdili i hráči z poměrně vzdálených středních Čech a Prahy. To už je ale minulost. Loni zde byla z ekonomických důvodů uzavřena jedna devítka. A v budoucnosti by to mělo být privátní hřiště pouze pro členy klubu.

 

Zpráva, která se na přelomu února a března objevila na stránkách Nová Amerika Country Clubu, byla víc než překvapivá. Dosavadní klub končí, vzniká nový klub nazvaný Bohemia Manor, zakladatel hřiště a dlouholetý majitel Stephan Friedreich odchází z čela klubu, celý areál se pro letošní jaro uzavře. Bude následovat rekonstrukce a nadále se počítá jen s privátním a uzavřeným klubem, jehož kapacita je omezena na 300 členů. Více najdete na stránkách www.novagolf.cz.

Změna je život a český golf, především česká hřiště, budou ještě mnohými změnami určitě procházet. Etapa plná zakladatelství a nadšení, která trvala někdy od roku 1995 až do roku 2010, je pryč. Lidé jsou unavenější, golf už tolik netáhne. Nastává všední éra bez výrazného růstu. Někdo si v ní bude umět poradit, někomu bude přinášet potíže, často přímo existenční. Následkem toho bude docházet ke změnám, majetkovým přesunům, odlišným koncepcím. Přesně to se děje na Nové Americe.

Samozřejmě si můžeme klást otázku, zda je koncept privátního klubu v areálu, jakým je Nová Amerika, smysluplný. V Česku máme přitom zkušenost s touto formou existence golfového hřiště jen velmi omezenou. Casa Serena je nestandardní případ, protože majitelem je jeden z nejbohatších mužů celé planety a udržovat si golfový areál za 20-30 milionů nákladů ročně pro něj není problém. Ale i on už od konceptu soukromé zahrádky pro potěšení ustoupil a hřiště částečně otevřel komerčním turnajům. Berounský klub je také odlišný případ, protože je to hřiště stále částečně otevřené, které čeká na to, až se současný počet skoro 300 členů rozšíří na 500. Teprve pak bude možné hřiště ekonomicky utáhnout jen se členy klubu. Navíc si zde část členů kupuje bydlení, a to je dost důležitý faktor pro existenci hřiště.

Nová Amerika není Beroun, leží v jiné lokalitě, je to jiný typ hřiště. Při nákladech na údržbu hřiště 15-20 miliónů korun si lze snadno spočítat, že roční poplatek pro každého člena by při počtu 300 musel být minimálně okolo 60 000 korun. Dát každý rok 60 000 za to, že jsem členem klubu? Jistě se najde v Česku mnoho těch, kteří na to mají, ale je jich dost v okolí Hradce Králové? Proč by ti pražští měli jezdit právě sem?

Celý klub ovšem nebude jen golfový, bude zde i tenis, renovací projde jezdecká část, přibyde wellnes atd. Služby mají být VIP. Bude to tedy možná klub v širším než golfovém slova smyslu, golf zde bude jen jedna z nabízených položek. Možná tedy na hřišti nebude hrát 300 lidí, ale jen 200 z nich.

Zatím nevíme, jak přesně je definován nový obchodní plán areálu. Těžko říct, zda byl v tomto případě brán nějaký jiný zahraniční resort jako vzor. Netušíme, zda celý koncept, který je v Česku vlastně průkopnický, bude v našem prostředí přijat. Vsadit „na luxus“ není určitě špatná obchodní volba, ale přiznávám, že v souvislosti s tamním hřištěm a celým areálem mi zcela jednoznačně nezní. Investice by musely být masivní, proměna hřiště zásadní.

Pro českého golfistu to znamená jediné. Nová Amerika končí a kdo si ji ještě nezahrál, ten už to asi nedožene. Vlastně už to není Nová Amerika, je to Bohemia Manor – Panství Čechy. A propos název…  Je mi trochu záhadou, proč již podruhé nebyl zohledněn blízký Kuks, architektonický skvost a exkluzivní magnet celé lokality. Jako „známka“ by v případě privátního klubu docela seděl.

Článek vyšel také na webu www.golfdigest.cz

Fotografie z loňského roku 2016, ze zrušeného a zarůstajícího hřiště Woodland, najdete ZDE.

 

 

Komentáře k článku

Oskar (01.04.2017, 11:33)

Hezký článek pane Halada. Jen bych upřesnil název článku "Nová Amerika končí". Žádné pokračování se totiž podle všeho nechystá. Vaše snímky z roku 2016 z Woodlandu, budete v roce 2017 moci nafotit i na Maple i Bohemian. Není to bohužel apríl, ale holá skutečnost vycházející z chování vedení klubu ke svým členům a celému areálu.

Pet (25.03.2017, 13:31)

Pamatam ako som sa tam drbali ked web ukazoval, ze maju 36 jamiek a oni mali ledva osiate fairwaye na 18 jamkach a hrali sme na hline. Myslim, ze ten projekt bol od zaciatku odsudeny na neuspech a hned spociatku nastval vela milovnikov golfu, hlavne Prazakov.

Napsat komentář