Vltava z výšky podruhé, od Řeže po Kralupy

04Letos na konci dubna jsem podnikl cestu po skalních vyhlídkách nad Vltavou od pražských Bohnic do Klecan, přímo nad známou cyklostezkou. Na konci prázdnin jsem na cestu navázal jízdou v dalším vltavském úseku.

 

Článek a fotogalerii z prvního putování najdete ZDE. To druhé jsem začal zhruba nad Řeží, vynechal jsem tedy tu část Vltavy, kde je lom u Husince. I tam by jistě ale bylo možné najít spoustu skvělých vyhlídkových bodů – právě na lom i řeku za ním.

Tentokrát jsem začal vyhlídkou na skále Velký vrch (288 m, Vltava dole je cca 180 m, tedy sráz přes 100 metrů). Velký vrch kousek od Větrušic, dá se k němu dostat přes místní sad, jen je potřeba najít tu správnou cestu, protože sad je oplocen. Ale je průchozí.

Z Velkého vrchu je vidět jak lávka v Řeži, tak i nedaleké Libčice nad Vltavou, zahlédnete i komíny z Kralup a dokonce Říp. Roste tu vřes a tráva je teď krásně žlutá. Vyhlídka je to skutečně prvotřídní.

Další místo jsem hledal složitě, myslel jsem si, že přímo ve Větrušicích bude nějaký vyhlídkový bod. Byl, ale cesta k němu je skoro nerozpoznatelná – kdyby mi neporadil jeden místní, neměl bych šanci ji najít. Na kole je to ke skalnímu výběžku, odkud jsou vidět Libčice, resp. zdejší tovární haly, nesjízdné. Musíte kousek pěšky, je to na konci ulice Chaloupky a pak projdete „garáží“ u jednoho domu a jdete dolů kozí pěšinkou.

No, když tuhle vyhlídku vynecháte, nic se nestane…

Další bod je turisticky ještě méně frekventovaný, přesněji není navštěvovaný vůbec, protože k němu žádná cesta nevede. Dole z Libčic jsem viděl před časem skalní ostroh a říkal jsem si: Tady bude pěkná vyhlídka! Pamatoval jsem si ji podle toho, že na ní stojí železný sloup elektrického vedení. Dostal jsem pak k němu z vrchu tak, že jsem jel po poli (již posekaném a zvláčeném, tudíž dobře sjízdném), protože sem žádná cesta skutečně nevede. V okolí jsou jen minipěšiny pro zvířata.

Vidět je odtud opět továrna v Libčicích, tentokrát ještě lépe než z předchozího místa. Pokud si chcete udělat dobrodružný výlet, zkuste tuhle vyhlídku najít. Orientujte se podle sloupu a drátů.

Čtvrtý a závěrečný bod byl stejně skvělý jako ten první.  Skála se jmenuje Choč a je pod Máslovicemi. Cesta neznačena, ale v mapách jsou vyhlídkové body zaneseny a polní cesta vás vede spolehlivě – jen je na jejím konci nutno zahnout doleva na pěšinu v křoví. Výhled je na Libčice, na zdejší přívoz a louku u něj, také na jez Dolany s elektrárnou. Skutečná nádhera.

První a čtvrtá vyhlídka jsou na kole (horském, ale i trekingovém) sjízdné bezpečně, lze pak dojet do Kralup a vlakem zpět do Prahy. Nebo po obou stranách řeky po cyklostezkách. Při pěším výletu můžete využít i stezek a pěšin jdoucích od řeky prudce do svahů. Třeba v zimě to mohou být pěkné výlety.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář