Vltava z výšky, kousek od zápraží

Cyklostezkou od pražské trojské zoo podél Vltavy do Klecan jezdím oběma směry často a pravidelně. Teď jsem ale záměrně podnikl výlet po vyhlídkových místech nad řekou na pravém břehu. Svět a voda s jejími zákrutami náhle viděné úplně jinak!

Nejprve jsem si prošel možné vyhlídkové body na mapě. Konkrétní cestu jsem ale už příliš neplánoval, prostě jsem jel tak, abych mířil stále severním směrem a Vltavu měl pod sebou.

Jel jsem po značených cestách, většinou však mimo ně, ale cesty a cestičky byly spolehlivě prošlapané. Jede se po tvrdém povrchu, někdy po silnici a asfaltu, někdy polními i lesoparkovými cestami. Moc lidí nepotkáváte.

Nebyl jsem nakonec úplně všude, především jsem vynechal výhledy u chatařské kolonie Brnky, ale to hlavní jsem projel. Samozřejmě jsem si vzal s sebou foťák, abych cestu řádně zdokumentoval. Bylo skvělé počasí, řeka dole se dokonce modrala, stráně okolo zelenaly.

Objevil jsem svět, který mám doslova za zápražím – bydlím v Praze 6, takže do Troje to přes Stromovku mám kousek. A přitom jsem na většině ze jmenovaných vyhlídek nikdy nebyl, ačkoli pod nimi jezdím už dlouhé roky.

Byl to jeden z těch výletů, kdy k velkému zážitku stačí málo. Vyjet prostě z baráku a zamířit vzhůru. Na první vyhlídce jsem byl za pár desítek minut a pak už se jen kochal. Co bych spodem projel asi tak za dvacet minut (cyklostezka měří z Troje do Klecan 7 kilometrů), to mi vrchem trvalo tři hodiny. A ujel jsem 30 kilometrů.

Zde je seznam navštívených vyhlídek, ostatně jsou popsány i u jednotlivých fotografií: začal jsem nejprve v Bohnicích u zdejšího hradiště (louka obehnaná palisádami), pak jsem se přesunul na blízkou vyhlídku u baseballových hřišť. Následovala vyhlídka nad Bohnickým údolím, pak u hradiště Zámka, kde se v záplavě stromů dole nachází i tajemným objekt s osamělým komínem. A pak dvě vyhlídky nad Klecany, z obou je vidět vltavská zatáčka v pravém úhlu i klecanský jez.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář