Články - archiv

P1910426

Tenhle rakouský Diamant je dostupný i Čechům

07.08.2020 | (GOLF) Rakouský Diamond Country Club patří mezi desítku nejlepších hřišť u našich jižních sousedů. To není moje subjektivní tvrzení, to je hodnocení velmi kvalitně vedeného serveru www.top100golfcourses.com, který eviduje a recenzuje hřiště ve všech zemích světa. Mezi rakouskými ho zařadil na celkově šesté místo.

1280px-TournamentPlayersClub_Sawgrass17thHole

Hřiště a jejich architekti – nejen o Petu Dyeovi

27.07.2020 | Letos v lednu zemřel ve věku 94 let jeden z nejvýznamnějším golfových architektů, Američan Pete Dye. Běžnému českému golfistovi nemusí jeho jméno mnoho říkat, golfová architektura jako obor je u nás spíše na okraji zájmu. Dyeovo jméno jsem sice znal, ale po pravdě: nebyl bych schopen z hlavy jmenovat nějaké konkrétní hřiště, které […]

Výstřižek2

Fyzioterapeut Pavel Kolář o golfu

20.07.2020 | Už v roce 2018 vyšla v nakladatelství Vyšehrad knížka-interview s nejznámějším českým fyzioterapeutem, profesorem Pavlem Kolářem, Labyrint pohybu. Autorka Renata Červenková v něm s Kolářem hovořila především v rovině medicínské, dostalo se i na otázky sportovní. A mezi nimi několikrát zmínil profesor Kolář i golf.

Severočeská Barbora je hřiště, na které jezdím velmi rád

Golfoví jezdci a ti, co jsou rádi doma

13.07.2020 | (GOLF) Golfisté se v zásadě dělí na dvě skupiny: usedlejší klubisté a cestující. Kam kdo patří, to záleží na povaze každého jednotlivce, ale také na věku. Svoji roli hraje i bydliště, zda má člověk bydlení blízko u golfu, anebo je od hřišť dále.

Výstřižek

Jak se užívá a hraje golf v Anglii?

06.07.2020 | (GOLF) Anglie není totéž co Velká Británie, ale je jejím jádrem. Pokud se po brexitu Skotové v budoucnu přece jen rozhodnou ze svazku Spojeného království odejít (a Severní Irsko je možná následuje), bude Anglie jádrem Malé Británie. Smutný i groteskní pohled na někdejší impérium, nad nímž slunce nezapadalo. Pohled na anglický […]

kunka2

Hendikepové číslo je docela vstřícné numero

29.06.2020 | (GOLF) Golfový hendikep se od letoška sice počítá novým způsobem, ale nemění se jeho podstata: stále nám bude HCP číslo neboli hendikepový index (HI) ukazovat tu lepší stránku naší golfové výkonnosti.

09

Golf na Čapím hnízdě: byl jsem překvapen

22.06.2020 | Když se řekne Čapí hnízdo, vyvolává to nejrůznější postoje a emoce. Ale tento text je pouze o loni otevřeném golfovém hřišti v areálu Čapí hnízdo, nikoli o politice a dotacích. Právní či etické konsekvence jsou jedna věc, ale Čapí hnízdo je z golfového hlediska areál hodný pozornosti.

3

První postřehy: jak se hraje na nové osmnáctce v Dolní Dobrouči

15.06.2020 | (GOLF) Kluboví členové mohou hrát v Dolní Dobrouči už od letošního června, od 1. července 2020 by mělo být hřiště otevřené všem hráčům. Nová osmnáctka kousek od Ústí nad Orlicí rozšiřuje počet hřišť ve východních Čechách na rovnou dvacítku. V pardubickém kraji jich je nyní šest, dalších čtrnáct hřišť je v královéhradeckém […]

cert brem 2013, 7

Odešla Jitka Němcová, nenápadná, ale významná žena z Čertova břemene

08.06.2020 | (GOLF) Ten obraz mám v mysli a zůstane tam dlouho. Nenápadná černovlasá žena vchází do prostorné klubovny hřiště Čertovo břemeno a s jemným úsměvem nás zdraví. Drží se poněkud zpátky, nechce rušit hovor svého manžela a majitele hřiště, Jiřího Němce. Ale když se připojí a pronese poznámku, krátkou výstižnou větu, vnímáte její […]

Zahrál jsem 39 stablů a stejně zvyšuji! Jak je to možné?!

01.06.2020 | (GOLF) Před nedávnem se po koronavirovém přerušení rozjely po republice turnaje a každý den jejich počet roste. Mnozí hráči rekreačních turnajů jsou ovšem velmi překvapeni situací, kdy zahrají 39 stablefordů, turnaj třeba i vyhrají a přesto se jim hendikep zhorší. Čím to je?

IMG_20190609_142456

Nejen golf: Tajemné místo v Beřovicích

25.05.2020 | (GOLF + CYKLO) Golf je hra v přírodě, ale jejím omezením je to, že se hraje na předem daném, lidskou rukou vytvořeném prostoru. Když hrajete, nemá také smysl překračovat hranice hřiště. Ale člověk si často pomyslí: co je asi tam dál, za lesem, v údolí, za horizontem? Přesně tohle jsem si […]

A Stimpmeter as seen  at the USGA Headquaters in Far Hills, N.J. on Thursday, Dec. 13, 2012.  (Copyright USGA/Jonathan Kolbe)

Odkud se vzal stimpmetr a můžeme si ho koupit?

18.05.2020 | (GOLF) Rychlost míčku na grýnech je častým tématem hovorů golfistů všeho věku i všech národností. V každém klubu se po hře řeší, jestli to „dneska jezdilo rychle nebo pomalu“. Rychlost se přitom měří stimpmetrem a mnoho hráčů si myslí, že je to složitý přístroj. Ale není. Je naopak úplně triviální.

DSC_2190

Budou po absenci turnajů velké ztráty? Uvidíme…

11.05.2020 | (GOLF) Golfový provoz se v případě českého rekreačního golfu jakž takž rozjel. Půjde-li vše podle plánu, měli bychom zhruba v červnu začít pořádat turnaje, ovšem patrně jen s 50 účastníky jako maximem. Kdy se rozjedou série amatérských mistrovských a profesionálních turnajů, to se uvidí. Kdy se vše vrátí do normálu a jak tento […]

Karlštejnské hřiště

Dobrý golf a jeho typické znaky

11.05.2020 | (GOLF) Stojíte na odpališti, vítr vám fouká do zad, ferveje jsou vyschlé a jamka před vámi se navíc stáčí tak, že si ji můžete trochu zkrátit. Rána vám vyjde a vy jste jen 80 metrů od greenu. Váš drive měřil neuvěřitelných 280 metrů a vaši spoluhráči nešetří chválou.

IMG_8555

Jak jsem si vyrobil patr ze dřeva

04.05.2020 | (GOLF) Za časů těžkých si lidé nacházejí různé úniky a řešení, která jim umožňují žít a přežít. Když ještě před nedávnem zela golfová hřiště prázdnotou a koronavirus nás nutil být stále doma, pojal jsem plán, jak tuto trudnou dobu přečkat. Rozhodl jsem se vyrobit si vlastní golfovou hůl.