Golf

P1900331

Modrá příšera nežije jen na Floridě

24.02.2020 | (GOLF) Hřiště nazvané Blue Monster zná leckterý golfista, najdeme ho na Doralu na Floridě a svůj název odvozuje od množství vodních překážek, které tu činí hru nesmírně náročnou. „Modrá příšera“ ale žije také v Evropě: hřiště téhož jména najdeme v Itálii, v Jižním Tyrolsku.

P1900266

Golfová sex bomba v Jižním Tyrolsku

17.02.2020 | (GOLF) Druhé pokračování výletu po Jižním Tyrolsku (které není v Rakousku, ale v Itálii), je zde. Dnes vám představím hřiště, které je tak trochu Ypsilonka –  a v něčem ještě mnohem efektnější. Ale pokud ho chcete hrát a jít pěšky, tak si do begu dejte co nejméně holí. Abyste si nepřipadali jako himalájští […]

P1900107

Viděl jsem: krásný golfový nesmysl

10.02.2020 | Golf v Jižním Tyrolsku není golf v Rakousku. Je to golf v Itálii. V Itálii?! Kde to Jižní Tyrolsko vlastně leží? Tyroláci jsou přece Rakušáci…

1280px-Central_Park_jogging

Golf a fyzička: k čemu je dobrý ještě druhý sport?

03.02.2020 | (GOLF) Je golf sportem vyžadujícím dobrou, neřku-li výbornou fyzickou kondici? Jak se to vezme: na vrcholové úrovni ano, ale na rekreační jak kdy a jak pro koho.

Casa Serena je nesmírně těžké hřiště, pokud zde nechají vyrůst trávu v okolí fervejí vysoko

Grýny v regulaci, nejdůležitější prvek golfového skóre

27.01.2020 | (GOLF) Který prvek golfové hry je pro výsledek určující? Obvykle se uvádí, že patování. Z celkového počtu ran je patů na kolo asi 40%. Ve skutečnosti je ale pro výsledek důležitější jiné číslo: počet grýnů zasažených v regulaci, neboli Greens in regulation (GIR). To znamená být na paru 3 první ranou, na […]

shorts

Kraťasy u profesionálů: trochu legrační, ale konečně

20.01.2020 | (GOLF) Na turnaji European Tour v Jihoafrické republice bylo na konci loňského roku možné poprvé vidět na nejvyšší sportovní golfové úrovni hráče v krátkých kalhotách. Zdá se to vcelku banální, rozdíl je asi tak čtyřicet centimetrů látky. Ale pro golf věc významná.

Hřiště Barbora

Jak jsem si koupil výsledek pod 80 ran

13.01.2020 | (GOLF) Lze si za peníze koupit lepší golf? Lze si koupit nižší výsledek tím, že si pořídíte lepší vybavení, že utratíte tisíce, možná i desítky tisíc korun za nové hole? Vždycky jsem si myslel, že tomu tak není, ale skutečnost mne částečně vyvedla z omylu.

Výstřižek

Zákaz modrých džín, symbol golfového konzervativismu

09.01.2020 | (GOLF) Na některých hřištích celého světa včetně České republiky je zakázáno hrát v modrých džínách. Proč tomu tak je? A nebylo by na čase se s tímto anachronismem definitivně vypořádat?

Kamil Pečenka

Pán trávníků, evropský prezident

31.01.2018 | (GOLF) Kamil Pečenka je nejen jedním z nejrespektovanějších českých greenkeeperů, od února 2017 je také šéfem FEGGA – The Federation of European Golf Greenkeepers Associations. Stojí v čele evropských mužů i žen, bez nichž bychom se hře vůbec nemohli věnovat. Rozhovor s tak zkušeným „trávníkářem“ nabízel přehršel témat.

Hřiště Čertovo Břemeno

Čím vším voní golf?

17.01.2018 | (GOLF) Jaké téma zvolit pro zimu? Světla pomálu, to by člověk nejraději zalezl do brlohu, spal a snil o nějakém svěže zeleném hřišti. Automaticky mi při takovém snění vytane na mysli jedna věc: vůně golfu.

IMG_8653

Sběrač míčů vzpomíná

03.01.2018 | (GOLF) Lidé na celém světě něco sbírají. Psycholog Carl Gustav Jung tvrdil, že se do sběratelství promítá přirozený lidský pud – naši dávní předci sbírali plody, aby měli co jíst. Dnes sbíráme věci: známky, mince, pohlednice či cenné obrazy. Poslyšte příběh sběrače golfových míčků, pro kterého se vášeň nacházení kulatých […]

Golf Club Adamstal Franz Wittmann, tak zní plný název klubu, jenž nese jméno svého zakladatele. Hřiště leží 40 kilometrů západně od Vídně a je považováno za druhé nejlepší v Rakousku, po vídeňské Fontaně. Devět jamek otevřeno v roce 1994, dalších devět o čtyři roky později. Adamstal má ze žlutých 5,5 kilometru, mezi lesy a horami je málo místa pro chybu, ferveje se důmyslně vinou terénem. Cena za hru těsně pod 100 eur.

Tak se hrálo u sousedů

14.12.2017 | (GOLF) S Rakouskem máme společnou nejen hranici a politickou minulost, ale jsme si podobní i v oblasti golfu. Vývoj tu šel spíše pozvolna než rychle, byl přerušen dvěma válkami a jejími důsledky, široká veřejnost se ke hře během 20. století příliš nedostala. Rakouský golf je dnes ale dál než ten český.

P1140837

Proč stavět nová hřiště?

07.12.2017 | (GOLF) Otázka z titulku se může zdát hříšnou. Vždyť všichni bychom přece chtěli, aby se u nás golf nadále rozvíjel, tedy aby se stavěla i nová golfová hřiště. Ale jedna věc je přání a druhá realita.

Resize of ypsilon4

Harmonie Ypsilonka

20.11.2017 | (GOLF) Je krásná. Tohle se říká o velmi pohledné ženě. Ale téměř všichni golfisté to také tvrdí o hřišti, které se jmenuje žensky: Ypsilonka. Ve skutečnosti však jeho název zní Ypsilon Golf. Což je rod mužský.

Resize of hole

Šedesátka a jiné potížistky

10.11.2017 | (GOLF) Maximum čtrnácti holí v bagu znamená, že hráč má z čeho vybírat. Někdy je to ale těžká volba. I proto je lepší mít v bagu holí méně. Stačí sedm. I s nimi se dá vyhrát US Open.