Zelená už sedm století

Skutečnost, že lípa v Kamenici nad Lipou pamatuje ještě Karla IV. a husity, že zažila třicetiletou, sedmiletou i napoleonské války, že „přerostla“ celé národní obrození a přečkala ve zdraví i nezdravé dvacáté století, mi připadá prostě neuvěřitelná.

Kamenická lípa je stará údajně 750 let, ne-li více. Sám to nepoznám, takže musím věřit odborníkům-dendrologům a historikům, že ten bizarní propletenec větví a kořenů je skutečně starý tři čtvrtiny tisíciletí. Ale ať už byla zasazena v roce 1225, 1248, 1267, nebo o padesát či sto let později, je i tak unikátním stromem.

Lípa stojí v parku místního zámku a při pohledu z terasy zámecké zahrady si jí ani nemusíte všimnout. Je to masa zeleně, jen listy. Teprve když k lípě sestoupíte, všimnete si jejího tvaru i silných podpěr větví; bez vnější pomoci by se strom rozvalil. Na vrcholku kmene-pahýlu je také stříška, která kmen chrání před deštěm.

Listoví je stále svěží a zelené, což je na 750 let úžasné. Strom ale už skoro 200 let neroste do výšky, nýbrž jen do šířky. V roce 1824 do lípy uhodil blesk a zničil korunu. Díky nízko visícímu větvoví však strom nabral naprosto bizarní podobu. Vypadá jako chapadlovitý tvor z jiné planety, jako živý organismus s tělem i duší, nikoli „jen“ jako strom.

Těžko říct, koho to napadlo, ale nad živoucím torzem stromu vznikla po roce 1824 stavba – dřevěný taneční parket. Na něm v 19. a na začátku 20. století tančila místní zámecká šlechta. Dnes je parket pryč, strom patří k chráněným a zároveň je jedním z hlavních lákadel Kamenice, městečka typicky vysočinského – lehce ospalého, ale nepostrádajícího atmosféru a s hezkým okolím. Díky svému stáří a tvaru je lípa i jedním z nejcennějších stromů v celé republice. I na mne zapůsobila, prohlížel a obcházel jsem ji docela dlouho.

Jak vypadá lípa ani ne po sto letech života, to dokazuje další strom, který v Kamenici vysadili v roce 1919. Je to „dcera“ velké lípy, stojí na místním náměstí v parčíku a je to klasicky rostlý, symetrický, vysoký a silný strom. Jen když jsem ho fotil, vadila mi na jeho kmeni jakási tyč s elektrickým vedením, které mířilo nahoru. Byl tam reproduktor či osvětlení? Nevím.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář