Špulka se vyšvihla na vrchol

Rozhledna Špulka mezi Benešovem a Českým Šternberkem nabízí nejen nápaditou architektonickou podobu, ale také snad největší „přidanou hodnotu“ mezi českými rozhlednami v podobě spousty dřevěných sošek, dětských her a informací. To není jen rozhledna, ale komplexní výletní zážitek.

Špulka má kovový vnitřek a dřevěný obal a právě ten zajišťuje stavbě špulkovitý tvar: dole i nahoře je rozšířená. Je to zajímavá stavba mezi českým rozhlednami, byť žádná velká extravagance či unikát to také není.

Rozhodně unikátní je však pojetí okolí celé rozhledny. Cesta k rozhledně z vesničky Lbosín, pod kterou je, je lemována několika zastávkami s různými dětskými hrami, rybníčkem s vodníkem i obřím kaprem, hrou na rybáře (loví se polystyrenové ryby) atd. Je tu také dřevěná muchomůrka a na vrcholu, u rozhledny vyřezávaný pan Špulák s několika špulkami s provázky; jde s nimi točit.

Pod rozhlednou je spousta informačních tabulí týkajících se místních obcích, resp. mikroregionu Chopos. Okolí rozhledny je vyloženo kameny, které tvoří mapu zdejšího regionu; mezi kameny jsou vyznačeny obce a zajímavosti.

Nic podobně početného a rozmanitého jsem na žádné české rozhledně ještě neviděl. Tady se stavělo nejen vzhůru za dobrým rozhledem, ale také chytře, aby měl návštěvník skutečně komplexní zážitek. Je to také vkusné, udělané poctivě.

Výhled z rozhledny je na Podblanicko, Benešovsko a část Posázaví, je to typicky česká krajina s lesy, poli, loukami. Výhledy takové uměřené, nic impozantního, ale příjemné. Pro osoby se slabším žaludkem nedoporučuji dívat se přes okraj zábradlí: rozhledna tím, že je nahoře rozšířená, vyvolává pocit, že pod nohami nemáte nic. Někomu se může dělat špatně. Ale zase je krásně vidět ta kamenná mapa pod rozhlednou.

Špulka je ideální pro rodinný výlet. Lbosín je u silnice vedoucí z Benešova do Českého Šternberka (č. 111), blízko je také větší obec Divišov; z dálnice D1 je to sjezd na 41. kilometru. Já jel na silničním kole, poslední část cesty jsem ho sice musel tlačit, protože na cestě byly kameny, ale zážitek vše vynahradil.

A neměl bych zapomenout na nádhernou louku podél cesty. Sytě jarní, barevná, zelená. A žabička v rybníku – idylka…

 

Komentáře k článku

Dr.Ozdi (24.05.2014, 04:50)

Výborný tip na výlet, fotky nás nalákaly dokonale ;-) Dr.

Napsat komentář