Rozhledna alias Datový převaděč

Náhodou jsem jel kolem ní a na první pohled mne zaujala. Stojí u obce Břasy kousek nad Plzní a je to originální a přitom jednoduchá stavba. Rozhledna je úplně nová, otevřeli ji dva dny před mou návštěvou. Z jejího voňavého dřeva ještě tekla pryskyřice. 

Rozhledna se tyčí na kopečku kousek za Břasy, z obce je to asi kilometr. Viděl jsem ji už z dálky a hned upoutala moji pozornost. Zvláštní stavba, která roste ze stromů. Je to rozhledna? Proč má ty dvě patra? A proč má takový nepravidelný tvar?

Tvar je nápaditým architektonickým návrhem, je to sbíhající se lichoběžník vyrůstající ze čtvercového půdorysu. Díky tomu má rozhledna z mnoha stran poněkud klamavý tvar – je a zároveň není pravidelná.

Ve spodním výhledovém ochozu je patro rozhledny, přístupné veřejnosti, v horním patře bude umístěna technika. Tahle rozhledna je totiž ve skutečnosti „Víceúčelovým datovým převaděčem“. Nejdřív jsem si myslel, že je to jenom cimrmanovský název pro obyčejné „koukání na panoramata“ (to je přece taky přenos dat – z oka do mozku), ale pak jsem se dověděl, že tu skutečně bude instalována technika pro kamerový systém.

Rozhledna stojí v bývalém vojenském prostoru – původně tu prý byl radar pro sledování dění na Západě. Také budova na úpatí kopce, v níž se nyní bydlí, je určitě bývalá vojenská stavba, má typickou kasárenskou architekturu. Na vrcholu kopce jsou ještě další vojenské „stavby“, k rozhledně vede i klasická armádní betonová cesta.

Výhled je výborný směrem na západ a sever, na východ se tyčí kopce Radeč s výškou přes 700 metrů, pohled tímto směrem není daleký. Všude okolo rozhledny roste spousta mladých stromků, hlavně borovic – za pár let podle mne dosáhnou výšky vyhlídkové plošiny (je asi v 12 metrech) a pak se bude asi muset kácet.

Rozhledna je samozřejmě přitažlivá svým tvarem a zvoleným materiálem, je i zajímavě vnitřně vyřešená. Navíc dřevo nejenže vonělo, ale také mělo neobvyklou oranžovohnědou barvu. Jestlipak tahle barva vydrží i za pár let? Co jsem měl možnost vidět, tak hodně dřevěných domů chytne po nějaké době nevýraznou šeď. Bude i datový převaděč šedivý jako všechna data?

Ale i kdyby – tvar rozhledny a její plášť jsou natolik unikátní, že na barvě asi záležet nebude. Stavba přiláká vždycky pozornost.

Jinak rozhledna má sympaticky vstup zdarma, otevřeno je od rána do osmi do večera do osmi, od dubna do října. Malou komplikací je jen fakt, že velké průhledy, kterými se díváte ven, jsou zakryty plexisklem. Vidět sice je, ale nefotí se moc pohodlně a ani dalekohledem to není ono. Zřejmě by se právě těmi velkými okny dostalo při dešti dovnitř hodně vody a to by stavbu mohlo poškodit.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář