Pozor, zákruta Berounky!

Rozhlasový pořad Pozor, zákruta je už dávno minulostí, ale zákruty českých řek jen tak nezaniknou. Meandry s nádhernými vyhlídkami vytváří Vltava, a to i po stavbě přehrad Slapy či Štěchovice. A skvělé výškové výhledy nabízí i Berounka.

Hrad Krašov najdeme zhruba ve střední až horní části toku Berounky, z Kožlan, rodiště někdejšího prezidenta Edvarda Beneše je to sem asi deset kilometrů. K hradu pak vede zhruba dva kilometry dlouhá pěší cesta po žluté značce, cesta je ovšem dobře sjízdná na kole. Jdete nebo jedete lesem a pak náhle: hrad na skalním ostrohu, ze kterého výborně vidíte, jak se řeka pod vámi stáčí o zhruba devadesát stupňů.

Krašov dopadl jako většina českých hradů, s nástupem nového typu šlechtického sídla – zámku začal chátrat a stal se vhodnou zásobárnou kamene pro místní stavitele. Dnes je to půvabná zřícenina, kterou udržuje místní spolek dobrovolníků. Hrad je to skutečně romantický, jak má být.

Jel jsem pak k Berounce do Liblína, když odtud stoupáte silnicí směrem na Rokycany, můžete navštívit ještě jednu úžasnou vyhlídku na řeku. Od řeky je to skoro přesně dva kilometry nahoru, pak je vpravo v lese cesta a po ní se dáte, jedete jen pár set metrů pěšinou a jste na vyhlídce. Pohled je širší než u Krašova a také vyšší. Opět nádherný kus krajiny.

Mimochodem, kdyby na Berounce vznikla v minulosti nějaká velká přehrada, jak to bylo plánováno už v době meziválečné a pak během socialismu, obě vyhlídky by jistě nebyly zaplaveny vodou, na to jsou dost vysoko, ale řeka a údolí pod nimi by se dost dramaticky změnily. Vypadalo by to zhruba tak, jak dnes vypadá zmíněná Vltava na Slapech nebo u Štěchovic.

Komentáře k článku

Napsat komentář