Pohled z okna mého kanclu

Mám kancelář v nejvyšším patře budovy Armádního muzea Žižkov a je to výhled jak pro krále. Mám před sebou celé Staré Město, Pražský Hrad i spoustu dalších historických i moderních budov. A zrovna teď třeba i vidím, jak se bourá hotel Praha.

Vojenský historický ústav, kde pracuji, má své sídlo v Armádním muzeu Žižkov. Budova se původně jmenovala Památník osvobození a byla postavena koncem 20. let v již moderním, funkcionalistickém duchu. Bylo zde muzeum věnované vzniku republiky a legionářům, dne sjsou tu expozice věnované od 1. světové války do počátku 50. let.  Budova navržená architektem Janem Zázvorkou (otec herečky Stelly Zázvorkové) je dodnes velmi solidním a velkorysým dílem, tvoří společně s památníkem na vrchu Vítkov (a se sochou Jana Žižky) stylově jednotný komplex staveb.

Armádní muzeum nabízí ze svých nejvyšších pater mnoho unikátních pohledů. Z té strany, kde mám kancelář (směrem na severozápad) je pohled na Prahu asi nejkomplexnější. Vidět je vše od žižkovských činžáků, přes Petřín a Pražský Hrad v dáli, Letnou až po Kobylisy a Ďáblice. Dole je část Starého města a Karlín, koleje tzv. Nového spojení, ale i starý Negrelliho viadukt, také Masarykovo nádraží.

Unikátní je také někdejší fotografický ateliér, který je kousek od mé kanceláře, jenž má ohromné okno směrem na severovýchod a z nějž je vidět celý Karlín a vše nad ním, i část Libně.

Měl jsem kancelář ještě nedávno opačným směrem, jihovýchodním. Viděl jsem stromy v parku pod Vítkovem, což bylo hlavně na jaře, když se listy rozvíjely, úžasné. Díval jsem se také na žižkovské střechy, nad nimiž se tyčila bizarní žižkovská věž.

Vždycky si říkám, co by za takové pohledy daly mnohé dnešní firmy, podnikatelé, lidé toužící bydlet někde v centru a dívat se věže a střechy Prahy…

Komentáře k článku

Napsat komentář