Na kameni Kámen

Že hrad Kámen bude pevný jako kámen, případně že bude stát na kamenitém podloží, to člověk podle názvu tak nějak očekává. Ale že Kámen stojí na opravdu mamutím kameni, to jsem nečekal.

Hrad Kámen leží na hlavní silnici spojující Tábor s Pelhřimovem, v kraji začínající Vysočiny. Kopce už tu začínají nabírat vlnící se charakter a občas tu dost fouká. Hrad Kámen stojí na mírně vyvýšeném místě a kdysi v něm proto musela být notná zima.

Já hrad navštívil letos v létě a bylo krásně, vítr jen mírně pofukoval. Představoval jsem si, že poblíž hradní stavby bude nějaký menší kámen coby symbol, podle něhož dostal objekt jméno. Ovšem skutečnost předčila má očekávání. Hrad totiž stojí na kameni jako hrom. Či spíše: na skále, která kdysi musela doslova vyrůstat ze země.

Dnes už je částečně zastavěná hradem, kamenité podloží je však vidět dodnes. Spatříte ho prakticky na všech stranách hradu. Především na severní straně, kde je také menší louka, je mohutnost skály jasně viditelná. Ale i kousek hlavního nádvoří před vstupem do hradu zabírá skála-kámen.

Součástí hradního areálu je menší park a malá botanická zahrada, v níž se pěstují – jak jinak než skalničky. V době mé návštěvy hýřily barvami. Zahradou se dá procházet a ani tady nechybí různé skalní výstupky a osamocené balvany. A taky je tu poklidné jezírko. Chybí už jen vodník. Nebo spíš vodník-kameník?

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář