Hummer a tančík nad Prahou

Hummer je americké vojenské vozidlo, které váží sedm tun a teprve když ho vidíte naživo, zblízka, uvědomíte si, že je to pořádný kus neprůstřelného skla a oceli. Právě tohle vozidlo teď letělo  nad branou Armádního muzea Žižkov. A chvilku před ním letěl tím samým vzduchem i malý, předválečný československý tančík LTP. Ten váží jenom 5,8 tuny.

Tank LTP stál na nádvoří žižkovského muzea od loňského léta. V roce 1938 ho vyrobila firma ČKD, pak půl století jezdil a sloužil v peruánské armádě (skutečně, až do 80. let ho měli Peruánci ve výzbroji). Loni ho Vojenský historický ústav získal do svých sbírek.  Tank čeká renovace, proto nádvoří muzea opustil.

Jeho místo zaujal Hummer, či spíše Humvee, jak tomuhle autu začali říkat američtí vojáci. Vznik vozidla, které se oficiálně jmenuje HMMWV – High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle (Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo), sahá do konce 70. let, od půlky 80. let je v americké armádě i námořnictvu. Američané jich mají ve službě na 30 000, další stovky a tisíce nakoupily armády jiných zemí. Faktem ovšem je, že jde o relativně „staré“ vozidlo, v současnosti se už vyvíjí jeho nástupce. Hummer není například dostatečně odolný proti minám, na které může najet.

Hummer, který přeletěl bránu žižkovského muzea a stojí teď na jeho nádvoří, sloužil u českých jednotek v Afghánistánu. Jezdil v Lógaru a vypadá docela zachovale. Jednou jsem v tomto bytelném autě v prostorách Vojenského technického muzea Lešany jel a musím říct, že je to zvláštní pocit. Velice houpavý, auto je dost pohodlné, hlavně díky balónovým pneumatikám. Ale také je znát ta obrovská váha. A všechny plechy a kusy železa okolo vás jsou masivní, mohutné. Je potřeba dávat velký pozor na ruce, prsty. Stačí neopatrně zavírat dveře a …. raději nedomyslet.

Jinak spotřeba se u tohoto vozidla, která má obsah motoru 6,5 litru, pohybuje asi tak okolo 25 litrů.

Komentáře k článku

Napsat komentář