Džbány, o kterých se neví

Existuje populární pražské KOUPALIŠTĚ DŽBÁN, pak také REGION DŽBÁN, mezi Kladnem, Slaným a Louny (jsou tu Kounovské řady), a také PŘÍRODNÍ PARK DŽBÁNY-ŽEBRÁK. Z posledně jmenovaného kraje i jeho okrajů jsou i tyto fotografie.

Džbány-Žebrák jsou na pomezí Benešovska a Podblanicka a míjí je také frekventovaná silnice vedoucí do jižních Čech, z Prahy do Tábora. Jen málokdo ale tuší, že ty kopce po levé straně, které míjíte někdy u Bystřice či Olbramovic, rozhodně stojí za výlet.

Nejvyšším bodem je vrch Džbány (688 m) poblíž vesničky Kaliště. Právě tudy jsem projížděl, sem jsem mířil. Krajina tu má už skoro horský charakter, a protože jsem sem přijel ráno a dopoledne, i vzduch byl svěží až horský, voněl vlhkem.

Je tu plno pěkně zelených luk a taky pěkně dalekých výhledů. Západním směrem je možné přehlédnout spodní část Povltaví, Dobříšsko, na obzoru za ním už je vidět celý hřeben Hřebenů, Brdy i vysílač Cukrák. Severněji se zase rozkládá Posázaví, přímo před vámi leží oblast Benešovska s Konopištěm.

Z jiných míst se zase podíváte na celé Podblanicko a počínající kopce Vysočiny. Vedle známé rozhledny na Blaníku (632 m) ční na jednom z nedalekých vrcholů i vysílač Mezivrata (713 m), odkud by byl asi nejlepší pohled, ale bohužel vysílač není přístupný. V dáli na východě pak je vidět stejně nepřístupný vysílač Strážiště (744 m), ten je ale už na Vysočině.

Džbány jsou krajem pohledným, ale taky relativně prázdným. Ostatně celé Podblanicko patří k nejpříkladnějším z hlediska vyváženosti civilizačního osídlení a zachování přírody. Turisté sem jezdí jen v nevelké míře na Blaník, případně na nedaleký zámek Jemniště či do Vlašimi. Chatařský nával jako v nedalekém Posázaví tu neznají. Z Prahy je to přece jen přes 60 kilometrů, to už není málo. Mně sem ale dovezl vlak z Hlavního nádraží (do Olbramovic) ani ne za hodinu.

Jen kousek pod Džbány se nachází obec Jankov, poblíž které se odehrála v roce 1645 jedna z nejdůležitějších bitev třicetileté války. Švédské vojsko se tu střetlo s vojskem císařským (tedy habsburským), proti sobě stálo na každé straně asi 15 000 vojáků a celkově zemřelo šest tisíc lidí. Bitvu připomíná nedlouhá naučná stezka a zajímavý památník.

 

 

 

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář