Číčov nebo také Špičák

Je to jeden z nejtypičtějších vrchů západní části Českého Středohoří. Původně se jmenoval Spitzberg, tedy špičatá hora. Je úplně holý, výška 477 metrů na mořem. Nad okolní krajinou se sice tyčí špičatě, ale nepříliš vysoce. Převýšení od okolí je jen 80-100 metrů.

 

Vidět je odtud krásně, především západní okraj celého Středohoří. Oblík, Milá, na opačné straně také 752 metrů vysoký oblý a zalesněný masiv Hradišťany. Také Krušné hory a Doupovské hory v dáli. Měto Most i za kopcem ukrytý hrad Házmburk. A spousta dalších vrchů kdysi sopečných. Nádherně jsou vidět také okolní pole.

Zdolat tento kopec pěšky není žádná velká námaha, dokonce i na kole sem lze vyjet docela dobře, jen v některých místech je to prudší. Volte cestu přes obec Hořenec, na kopec vede pěšina z jihu směrem na sever. Kdo by to zkoušel od silnice 1. třídy vedoucí jen kousek odtud, bude to mít mnohem prudší.

Číčov je název přírodní rezervace zde vytvořené již v roce 1951. Nelze si na vrcholku a svazích kopce nevšimnout zajímavých travin a květin, které všude rostou. A když fouká vítr, ladně se v něm ohýbají. Prostě na vzduchu…

 

Komentáře k článku

Napsat komentář