10 000 let starý les

To místo je kousek od Prahy, skoro nikdo o něm  neví a přesto je procházka zde mimořádným zážitkem. A nejen kvůli stromům starým 10 000 let. Musíte jen využít nynějšího sucha, nebo si vzít holinky.

 

Z Prahy do Karlových Varů dnes vede kus dálnice, ze které člověk většinou nevidí nic. Ale i kdybyste jeli po silnici 606 z Kamenných Žehrovic do Nového Strašecí, tohle místo byste určitě minuli. Je skryto za borovým hájkem a pokud zahlédnete aspoň kus, bude vypadat nevábně. Jako nějaké odkaliště, zbytek po průmyslové výrobě.

Před nedávnou dobou se tu těžila rašelina. Ovšem co se skrývá v ní, to je unikát. Pařezy na snímcích jsou totiž staré 10 000 let. Přečkaly tak dlouhý čas právě proto, že byly zakonzervovány v rašelině. Upřímně: já sám bych za to ruku do ohně nedal, ale dočetl jsem to v jedné knize o české krajině a ekologii, která mne na místo samotné upozornila. A zmiňuje se o tom i jinde geolog Václav Cílek.

Prastarý zbytek borového lesa obklopuje krajina na první pohled možná nevábná, ale na druhý pohled pozoruhodná. Teď v dubnu je všude dobře vidět, žádné listí, světle hnědá tráva vytváří s bělostí bříz a modrou oblohou, ale i černou zemí zvláštní kontrast. A samozřejmě jsou tu barvy vody – rezavě hnědá, pak zas skoro černá. Světle zelený je mech. Potkal jsem tu i obrovskou žábu (asi ropucha, já zoolog nikdy nebyl), viděli jsme krásné motýly, po bahnisku běželi zajíci…

Zvířatům se tu líbí určitě i proto, že sem lidé opravdu moc nechodí. O stromech i rašeliništi skoro nikdo neví, turistická značka tudy nikde nevede. Přitom jen kousek odtud jsou Lány, kam se turisté jen hrnou.

Les u vašírovských rašelinišť je přesně tou lokalitou, která je vhodná pro turisty vyhledávající neobvyklá až bizarní místa. Kdybych sem zavítal někdy v listopadu, místo by na mne asi působilo depresivně. ale takhle to byla moc pěkná jarní procházka. Byť s trochu bahna (vlastně rašeliny) na botách.

Doporučuji proto vybrat si pro návštěvu suché období (případně mrazivé). Pokud je bahno jen trochu měkké, ke stromům se nelze blízko dostat.

Dostanete se sem snadno, ze silnice 606 je za cedulí označující odbočku do Vašírova sjezd na vedlejší asfaltku a po ní se dostanete skoro až na místo.

Komentáře k článku

Irena (16.08.2014, 11:10)

Já tam tento týden byla a opravdu krásné místo.Prošla si to tam,bylo sucho

Napsat komentář