Vily na Babě, sputnik a motocyklista

Před vánoci vyšla knížka o slavné vilově-domkové kolonii Baba v Praze 6 a to mne inspirovalo k tomu, abych si místo prošel. Zaujala mne přitom výška zdejších stromů a navíc jsem objevil i dětskou klouzačku-sputnik ze Stromovky.

Knížka Slavné vily Prahy 6 / Osada Baba 1932-1936 vyšla v řadě „Slavné vily“ nakladatelství Foibos, která už obsahuje více než dvacítku publikací věnovanou slavný stavbám nejen Prahy, ale celé České republiky. A dostalo se už i na cizí země – například na Polsko.

Bydlím v Praze 6, tudíž to mám na Babu blízko. Prošel jsem si tamní oblast mnohokrát, teď jsem ale jednotlivé domy obhlížel mnohem důkladněji a pečlivěji. Vřele doporučuji stejný postup: přečíst si knihu a hned se na Babu vydat. Najednou dostane vaše vycházka mnohem širší i hlubší rozměr, stojí za to jít přímo s knihou okolo jednotlivých domů. Je to navíc ideální výlet pro tuhle roční dobu, kdy příroda je bez zeleně.

Vedle pozoruhodné architektury jednotlivých domů mne zaujalo i pár věcí. Například jsem si všiml, jak vysoké a mnohde velmi stínící jsou četné stromy, které rostou na zahradách okolo domů. Když se Baba v třicátých letech stavěla, byl ze všech domů, které stojí na mírném svahu jihovýchodním směrem, skvělý výhled na vltavské údolí.

Z mnohých vil je možné dívat se i dnes, ale přece jen: stromy za těch osmdesát let už pořádně vyrostly a mnohde výhledům brání. Nevím, zda to majitelům vnímají, ale mně by to asi vadilo. Baba byla přece stavěna a koncipována právě takto i proto, aby se lidé ze svých domů mohli volně a téměř kruhově rozhlédnout. Těžko říct, zda stín a půvab stromů ztrátu výhledu vyvažují. A je také pravdou, že domy se v té záplavě zeleni trochu ztrácejí.

Na jednotlivých domech je také vidět, kdo je dnes více a méně bohatý. Při vzniku kolonie si domy stavěli příslušníci inteligence, částečně i podnikatelé. V zásadě lidé tehdejší střední až vyšší střední třídy. A do značné míry lidé s kulturním zázemím.

Udržovat dnes vilu, dům, navíc udržovat ho tak, aby působil zvenčí pěkně a nové, není levná záležitost. Někde je znát, že majitelé nemají stovky tisíc, neřku-li miliony na údržbu, kompletní rekonstrukci (navíc stylovou, která by domy udržela v původním duchu). Ne že by vilky chátraly, ale některé by skutečně potřebovaly renovaci.

Jiné domy obnovou již prošly. Je vidět, že stála hodně, domy jsou také krásné. A je také znát, že někteří majitelé současných domů jsou bohatí. Zda-li i oni patří k dnešní střední či mírně vyšší střední třídě, patří ke kulturní inteligenci, to si netroufám tvrdit.

Ale to je asi přirozený proces obměny sociální struktury jednotlivých částí města. Baba je dnes relativně blízko centra, je slavná a známá i díky své minulosti. V době svého vzniku to byl naopak vzdálený vídrholec. Pro toho, kdo neměl auto, to byl do města kus cesty. Dnes by podobná architektonicky zajímavá kolonie pro kulturní inteligenci vznikla asi jako satelit na okraji Prahy.

Na zahradě jednoho z architektonicky nejneobvyklejších domů – jde o dům v ulici Na Babě č. 9, architektem byli Holanďan Mart Stam a Čech Jiří Palička – je možné zahlédnout jedinečný exponát. Jde o dětskou klouzačku, které se říkalo sputnik a stála na dětském hřišti v pražské Stromovce, u dnešní restaurace Vozovna.

Sputnik zná snad každé dítě vyrostlé v 60.-90. letech a hrající si ve Stromovce. Původně byla klouzačka vybavena umělohmoutným povrchem, pak byla už jen betonová a rozdírala kalhoty. Někdy po roce 2000 byla zamřížovaná a pak zmizela. Dnes stojí na pozemku vily na Babě. Je sice v soukromých rukou, ale žije a kdo jde kolem, může se nostalgicky pokochat… (Více o Sputniku najdete v článku na lidovky.cz ZDE

A k dovršení mých oblíbených artefaktů: na zahradě stojí vedle sputniku i jedinečná plastika Motocyklista – Sluneční paprsek, kterou vytvořil sochař Otakar Švec v roce 1924. Tentýž Švec, který byl posléze autorem Stalinova pomníku na Letné. Motocyklista je ovšem ještě dílem avantgardním, plným opojení technikou, vystihující dynamiku moderní doby. Sochu jsem před časem viděl v Národní galerii ve Veletržním paláci (podrobněji také ZDE), na zahradě vily na Babě zjevně stojí její novodobý odlitek. Ten se prodával v roce 2011 při aukci českého umění v londýnské síni Sotheby´s, vydražen byl za pětinásobek vyvolávací ceny, přesněji za cca 3,8 milionu korun.

Upřímně: osobně mně ta socha fascinuje natolik, že mi těch 3,8 milionu připadá málo, a to i když nejde o originál. Kdyby byla k mání nějaká levná kopie velikosti do 50 centimetrů délky (originál má podle mne dva metry na délku), hned bych si ji koupil domů.

 

Komentáře k článku

Radka (17.05.2016, 22:09)

Díky za nostalgickou vzpomínku na dětství se Sputnikem! Škoda, že už se na něm nesvezu a nesveze se ani můj syn...

Napsat komentář