Těžký úkol pro novou šéfku MF Dnes

(MÉDIA) Sabina Slonková jako nová šéfredaktorka MF Dnes je trochu překvapivou, ale slibnou volbou. S Jiřím Kubíkem, který by s ní měl redakci vést, už pracovala před svým odchodem z téhož deníku v roce 2003.

Její investigativní založení také vychází vstříc tomu, na co dnes deníky sázejí: na přidanou hodnotu v podobě hloubkových materiálů o pozadí politiky a obchodu. Navíc Slonková coby žena v čele deníku je novum; co si pamatuji, tak redakcím hlavních českých deníků od roku 1989 dosud veleli samí muži.

Před Slonkovou ale stojí těžký úkol. Důraz na pátrací žurnalistiku nemůže sám o sobě deník spasit, čtenáři jen kvůli tomu nezačnou noviny kupovat a každý den také nepřijdete s novým a zásadním tématem. Slonková navíc přichází do tiskoviny, nad kterou i přes veškerá ujišťování stojí otázka, jak bude svoji roli nezávisle a komplexně informujícího média plnit. Konkrétně: jak bude za situace, kdy Babišovo hnutí zasedne ve vládě, odhalovat a zveřejňovat Babišem vlastněná MF Dnes vládní přehmaty, a to do všech detailů a důsledků?

Názor na tuto mediálně-politickou situaci vyjádřil v minulých dnech komentátor Bohumil Doležal, který veřejně oznámil, že do MF Dnes a Lidových novin už nebude psát. Ano, je to gesto, s jedním autorem noviny nestojí, o situaci to však také cosi říká. A stojí za připomenutí, že Slonková odcházela z MF Dnes i proto, že vedení deníku neotisklo jeden její investigativní materiál, který se týkal sponzorsky placeného ubytování ministrů Mlynáře a Ambrozka na karlovarském festivalu. MF Dnes byla tehdy mediálním partnerem festivalu, šlo o střet zájmů obchodních a novinářských. Je nabíledni, že Slonková bude nyní stát před podobnými situacemi v míře mnohem vyšší a půjde také o záležitosti těžšího kalibru.

Hlavním úkolem Slonkové a Kubíka však bude zajistit deníku prodej, který za poslední rok spadl o zhruba 10%. S obsahem listu to souvisí, ale největší komplikací nakonec nemusí být ani tak

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář