Šéfové balí kufry, Bel Mondo taky

(MÉDIA) Před dvěma týdny ohlásil odchod z funkce šéfredaktor MF Dnes Robert Čásenský. I Dalibor Balšínek ve funkci šéfa Lidových novin skončil. Nedávno se poroučel také šéf Hospodářských novin Petr Šabata a s ním dalších sto členů Economie. A po roce a měsící existence přestává vycházet měsíčník Bel Mondo, rovněž vydávaný Economií.

V případě těchto konců jde jistě i o shodu okolností, nicméně týkají se dvou vydavatelských domů, které vlastní čeští miliardáři. Bakala si pořídil Economii v roce 2008, Babiš koupil společnost MaFra letos. Oba domy patřily zahraničním vlastníkům – a majitelé asi věděli, proč firmy prodávají. Někdejší výdělky se jsou pryč a firmy mají dnes co dělat, aby vykázaly zisk. Novináři jednotlivých deníků přitom putují sem a tam, mění se šéfové rubrik, ale všichni se nakonec jen točí v kruhu. Takový Martin Komárek, někdejší komentátor MF Dnes, sice vstupem do politiky spáchal novinářskou sebevraždu, ale vlastně se může smát: z potápějícího se korábu utekl.

Že skončil měsíčník Bel Mondo, je nicméně škoda. Byl to pěkný časopis s nápaditým názvem, cílil na inteligentního čtenáře a články byly tematicky pestré. Leč je také pravdou, že mu chyběl větší grafický a obrazový drive. Titulové fotky byly vytříbené, ale jako „plakát“, který má nalákat ke čtení, nefungovaly. Časopis se více neprosadil paradoxně i kvůli své uměřenosti, což je na jednu stranu pochvala, ale z hlediska dnešního trhu je zjevně potřeba snížit se k metodám trochu méně sofistikovaným. Například Reflex toto uplatňuje již pár let, myslet si o tom může člověk své, ale obchodně to funguje.

Anebo prostě podobný tištěný titul nemá dnes už šanci uspět? Je pro něj málo inzerce i málo čtenářů? Ve svém okolí, konkrétně u vzdělanějších čtenářů městského typu a mírně středního věku slýchám v případě tiskovin už jen jednu větu: „Přestal jsem to kupovat…“ Možná i Bel Mondo šlo do bitvy, která byla předem prohraná.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář