Reflex znovu do boje?

(MÉDIA) Putování známého „krizového manažera“ české mediální scény, Pavla Šafra, má další zastávku. Namísto nové pozice jde o staronovou, navíc zůstává uvnitř vydavatelského domu Ringier Axel Springer. Po dvou letech se Šafr opět stane šéfredaktorem týdeníku Reflex, nahrazuje Ivana Hamšíka. Šafr byl šéfem Reflexu od léta 2008, v roce 2011 přešel do čela Blesku a byl také šéfem vydavatelské divize.

Šafrovský Reflex byl odlišný než ten předchozí. Křiklavější, dravější, povrchnější, s větším důrazem na politiku a aktuality. Šafr zvedl prodej z hladiny okolo 53 000 prodaných výtisků v některých měsících k průměru okolo 67 000 kusů. Za Hamšíka se časopis tematicky i výrazově zklidnil, pravidelněji se například objevovala témata věnovaná historii 20. století. Prodej však opět klesal. V říjnu 2012 dosáhl přes 52 000 kusů, čísla z letošního února jsou na 54 000.

Motivy změny jsou nabíledni: zvýšit prodej a titul posunout směrem ke čtenářské atraktivitě. Reflex se opět může „rozkřičet“, dostat do centra pozornosti podobnými titulními stranami, jako byla ta s Davidem Rathem coby Hitlerem; jak se ukázalo, šlo o prorocké vidění, Rath své padoušství potvrdil. Pavel Šafr má pro tyto věci velký cit a dobře ví, co čtenář chce.

Tedy jak se to vezme. Například jeho pokus „naučit“ českého bulvárního čtenáře zajímat se o politická témata nevyšel asi tak, jak by si představoval. Blesk navíc spadl za poslední dva roky z průměrných 350 000 prodaných výtisků na 270 000. Jistě to není jen osobou šéfredaktora, ale především celkovým poklesem prodeje deníků. Je to však z hlediska předchozích Šafrových angažmá v Lidových novinách či právě v Reflexu, kdy prodej zvedl, neúspěch.

Čtenáři Reflexu mohou být na druhé Šafrovo angažmá právem zvědaví. Hlavně na to, s čím konkrétním přijde. Zda půjde již známou cestou, nebo vymyslí něco nového a odlišného. Kterému politikovi nyní Reflex nalepí vůdcův knírek? A půjde opět o prorocké vidění a dotyčný posléze rovněž skončí za mřížemi?

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

 

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář