Reality nejsou realita

Každá reklama klame tělem, ale největší pohádkáři a někdy přímo lháři jsou ve světě realit. Nebudu přehánět, když řeknu, že jsem se ještě nesetkal s inzercí týkající se bytů, domů a bydlení obecně, která by objektivní skutečnost výrazně nepřikrašlovala.

Snad nejčastějším sloganem je okřídlené „bydlení v zeleni“. Zhusta jde o městskou zástavbu poblíž nevelkého parku, parcela má stísněné rozměry a namísto do zeleně koukáte sousedovi do obýváku. V případě satelitů je les vzdálen minimálně kilometr, a pokud máte štěstí, že bydlíte na kraji zástavby a ne uprostřed, je před vámi fádní pole. Na něm se možná ještě bude stavět…

„Jen 15 minut od Prahy“ neznamená, že jste za čtvrthodinku na Václaváku. Za 15 minut jste jízdou po dálnici maximální 130-ti kilometrovou rychlostí u cedule Praha. Bydlíte tedy asi 45 kilometrů od centra, celkem jezdíte každý den minimálně hodinu.

„Anglický resort“ evokuje útulné bydlení ve viktoriánských domcích s květinami a slečnou Marplovou, jenže vy bydlíte v nahuštěných řadových barácích jako z průmyslových čtvrtí konce 19. století, kde po zločinu pátral Sherlock Holmes. „Viladům“ není žádná vila jako na Hanspaulce pro jednu rodinu, ale obyčejný dům s několika byty (někdy doslova „bytovka“), kde si sousedy nevyberete. „Bydlení na čerstvém vzduchu“ obvykle signalizuje, že dům stojí na levném pozemku uprostřed polí na okraji města, zcela odříznut od všeho – jen tu čerstvě fouká. „Exkluzivní bydlení v rezidenční čtvrti“ označuje spoustu domků či bytových jednotek nacpaných do jednoho architektonicky unifikovaného areálu, který se podobá komiksovému Šmoulovu. A konečně „luxusní bydlení“ je vždy neklamnou známkou, že budete platit desítky procent navíc oproti skutečné hodnotě reality. Jako u každého luxusu.

Bydlet potřebuje každý, ale bydlení je i nejnákladnější investicí. Přemluvit kupujícího dá hodně práce, musíte využít všech možných i nemožných prostředků. Chcete-li v realitách vydělávat, tak se na nějakou „realitu“ prostě musíte vykašlat.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

Komentáře k článku

Napsat komentář