Quo vadis, Novo?

Novácké Televizní noviny přitvrdily. Od nástupu někdejšího šéfa Blesku Vladimíra Mužíka do funkce šéfredaktora zpravodajství Novy v únoru 2012 přibylo v hlavní relaci emocionálně drásavých reportáží a také zpravodajského balastu. TN produkují poměrně drsný infotainment – není to sice ještě bulvár, ale kroků k němu už moc nezbývá.

Novu také úplně opustil tým vyvíjející nové formáty, soustředěný kolem Radka Bajgara. Tím se jen potvrzuje konec éry, ve které televize dokázala vyprodukovat několik zajímavých pořadů, především seriálů. V branži si tím získala trochu lepší pověst, ekonomicky to ale než vždy přinášelo požadovaný zisk.

Někdejší člen bajgarovského týmu Milan Kruml už také zakotvil v České televizi. Bajgar sám by mohl právě v ČT vystřídat Janu Kasalovou, která vedla na Kavčích horách vývoj nových pořadů. Kdyby s sebou Bajgar vzal i spolupracovníky Tomáše Baldýnského a Tomáše Feřteka (oba ex-Reflex), nikdo by se nedivil. Všichni jmenovaní totiž svým zaměřením a vkusem vždycky patřili na veřejnoprávní televizi, ne na tu komerční. Že dělali pro Novu, bylo dáno hlavně tím, že jim nabídla určitou nezávislost a solidní peníze. Z České televize je naopak znám jeden významnější odchod směrem do Novy, přechází tam grafik Alan Záruba. Na Novu se také z Prima Family vrací reportér Josef Klíma, jde s ním údajně i Janek Kroupa.

Nova je dnes v obtížné situaci. Snaží se udržet nadprůměrnou diváckou sledovanost minulých let a s tím spojený profit, ale segmentace mediálního prostředí jí tento úkol komplikuje. Lidem také už určitou dobu média obecně lezou na nervy, reagují na ně (s výjimkou internetu) spíše odmítavě. Vnější problémy provázejí u Novy i ty vnitřní, kdy televize dramaturgicky neví, kudy dál. V případě Televizních novin se dá ještě přišlápnout plyn zábavnosti, ale jak chce podobnou metodu uplatnit na už dostatečně zábavné filmy, seriály, reality show a soutěže? Ale především: Nova vůbec nevypadá jako stanice, která chce nabízet něco „nového“. Jakoby se uzavírala zpět do světa věrných Nováků, sázela na jistotu, vyzkoušené, průměr. Takhle se ovšem o vítězství nebojuje.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

Komentáře k článku

Napsat komentář