Proč mizí redaktorky?

Tuhle televizní redaktorku jsem si pamatoval. Olga Málková se občas tvářila jako přísná učitelka, ale její brýle a akurátní dikce z ní dělaly viditelnou členku redakce zpravodajství České televize. Jenže odešla dělat tiskovou mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Někdo se může divit, že novinář hodí za hlavu nezávislou pozici a jde dělat služebnější práci, s nevelkým prostorem pro vlastní autorskou individualitu. Důvody jsou pragmatické. Jeden jde za lepšími, až dvojnásobnými penězi, druhému se nelíbí vztahy v redakci, třetí se cítí vyhořelý… Pokud odchází novinář po dvaceti, třiceti letech kariéry, žádný div. Například moderátorka Eva Jurinová se svého času proměnila ve spolehlivou mluvčí motolské nemocnice.

Ale to není případ relativně mladé Olgy Málkové. A nejen jí, seznam plus-mínus třicetiletých redaktorek (i redaktorů) České televize, které po pár letech na obrazovce opouštějí Kavčí hory a jdou dělat tiskové mluvčí, by byl už docela dlouhý.

Těžko říct, zda jde o individuální kariérní touhy a chutě po změnách, anebo je v redakci ČT dlouhodobě taková atmosféra a práce je tak vyčerpávající, že to slabší povahy nevydýchají. Důsledky jsou dvojí. Z hlediska konkrétního jedince to zpětně vrhá trochu zvláštní světlo na jeho novinářské působení: člověk si řekne, že to asi s tou novinařinou dotyčné nemyslely tak vážně, když tak rychle utekly. Z hlediska ČT pak odchody brání tomu, aby se v redakci zpravodajství vytvořila silná generace kvalitních redaktorů středního věku. Dostatečně zkušených a diváky respektovaných. V ČT jich je málo a důvodem je určitě to, že fůra nadějných odchází příliš brzy. Jako Málková.

Ne že by mi jakákoli z těch uprchlých redaktorek v televizi chyběla. Divák rychle zapomíná. Ale televizi to stále nutí nabírat mladé novináře, kteří sice nepostrádají ambice, dravost a třeba i talent, jenže důvěryhodnost danou věkem a odpracovanými roky už ano. Veřejnoprávní obrazovka se tak mění v průtokovou přípravku sféry public relations.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

Komentáře k článku

Napsat komentář