Kultura, to nejsou jenom zprávy

(MÉDIA) Umění mě vždycky bavilo a věnuji se mu už od gymnaziálních let, takže je smutným paradoxem, když teď budu psát o tom, že jistý kulturní pořad je zbytečný. O čem je řeč? O Událostech v kultuře, každodenním kulturním zpravodajství na programu ČT art.

ČT art už vysílá přes tři měsíce a pořady této stanice, jakkoli si občas konkurují s pořady na ČT 2, přinášejí nepochybné intelektuální a estetické hodnoty, tvůrčí kvalitu. Ty nejzajímavější filmy, inscenace, záznamy atd. však patří mezi věci nadčasové, které by bylo možné odvysílat kdykoli.

Naopak kulturní zpravodajství se váže k danému dni. To je potíž. Skutečně důležitých, aktuálních událostí je v české kulturní sféře málo a je prakticky nemožné jimi plnohodnotně zaplnit dvacet minut pořadu. Přicházejí na řadu marginálie, zprávy bobtnají neúměrně ke svému obsahu, tematicky je kultura rozšířena i na showbyznys. Nefunkční jsou mnohé živé vstupy, které jde v drtivé většině případů předtočit. To je však nešvar nejen České televize, ale televizního zpravodajství obecně.

Kultura je v dnešní společnosti spíše menšinovou záležitostí, nesupluje politiku, jako to dělala před rokem 1989. Dnes má politika obvykle svých deset, patnáct minut v hlavních zprávách, ekonomika má půlhodinu na ČT24. Adekvátně tomu by na kulturu stačilo denně – pět minut? Dvě, tři zprávy, které by se vešly do hlavní relace. A pokud jsou skutečně důležité, také tam bývají.

Nejde ale jen o kvantum zpráv. Jde o celý smysl „kulturního zpravodajství“. Copak lze kulturu vměstnat jen do omezeného žánru – do zprávy, zpravodajského interview? Ke kultuře patří neodmyslitelně recenze, úvahy a polemiky, portréty i analýzy. Takto koncipovaný pořad by byl možná lepší cestou, jenže je potřeba na to mít lidi, prostředky a důležitý je i celý kulturní kontext. Ten český rozhodně není tak svébytný a bohatý jako německý či francouzský.

Nerudovskou otázku Kam s kulturou? už Česká televize jednou řešila, uváděla pětiminutovku v rámci hlavních zpráv – a nevyšlo to, rychle ji zrušila. Teď se o to pokuší znovu. Ale výsledek je opět matný.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

Komentáře k článku

Napsat komentář