K čemu všemu byly dobré papírové noviny?

(MÉDIA) „Vy už je nechcete? Já si je vezmu, jsou nejlepší na podpal…“, řekla mi neznámá žena a vzala si ode mne noviny, které jsem si ten den výjimečně koupil a chystal se je vyhodit.

Nečekaná situace mne inspirovala k úvaze, o co vlastně přijdeme, až jednou – spíše dřív než později – přestanou vycházet deníky tištěné na tenkém papíru a ve velkém formátu.

Jak řekla dotyčná, noviny nejlíp hoří a do kamen, krbů, ohýnků atd. jsou ideální. Zkuste zapalovat s papíry z luxusních společenských či ženských magazínů – jde to, ale hůř. A taky víc smrdí.

Jako cyklistovi mi noviny párkrát zachránily zdraví, strčil jsem si je pod triko na břicho při studeném protivětru, dlouhých sjezdech v horách. Noviny jako izolátor fungují výtečně, nemusíte použít ani mnoho vrstev.

Houbaři na noviny krájí své úlovky. Nejsem houbař a nedokážu posoudit, zda na jiném papíru houby vysychají lépe, ale výhodou je určitě rozměrná plocha.

Savost novinového papíru sice předčí kapesníky a toaletní papír, ale z mediální branže už nic. Noviny se kdysi (a možná i dnes, ale už jsem to dlouho neviděl) cpaly do bot, pokud jste je měli mokré. Mně takhle prarodiče vždycky do druhého dne vysušili dětské holínky, do kterých jsem, brodící se v potoce, nabíral s radostí.

Noviny slouží jako dobrý podkladový materiál do komory či předsíně, kam si dáváte v zimě boty, z nichž kape voda. Byly dobré i při malování, jakýchkoli domácích pracech, kdy bylo nutné pokrýt velký prostor. A propos: kam se dnešní MFD, LN či HN hrabou na „světový“ formát Rudého Práva před rokem 1989!

Časopisecký papír je oproti novinovému o hodně menší, navíc ho musíte trhat z vazby. Noviny jsou volné, snadno je také zmuchláte. Zmuchlanými novinami se cídilo sklo (octem), ale to už dnes nedělá asi nikdo. Zmuchlané noviny sloužily i jako zátka, ucpávka – pro zaslepení různých trub a trubek opět v domácnosti.

A nakonec: z novin se dělaly nejhezčí čepice. Malířské a pro děti. Možná po novinách jednou zůstane jen ta Večerníčkova čepice.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář