High Definition a vrásky moderátorů

(MÉDIA) Budoucnost nepatří aluminiu, jak se domníval český polyhistor, ale HDTV. Obraz s vysokým rozlišením je čím dál užívanějším televizním formátem, ačkoli v něm nejsou vysílány všechny programy a ne každý má doma také přístroj s HD obrazovkou.

Měl jsem možnost nedávno sledovat programy v HD na skutečně veliké obrazovce s úhlopříčkou přes 130 centimetrů. Při tak velké ploše si nemůžete nevšimnout zvláštního paradoxu. Obraz je natolik ostrý, že předstihuje samotnou realitu. Či přesněji: modifikuje ji způsobem, který je až kontraproduktivní.

Přednosti HD vynikají v obrazově efektních pořadech, kupříkladu u filmů o přírodě a krajině, při sportu a také v reklamě. U všeho, co je barevné, rychlé a kde potřebujete vidět detaily. Jenže při některých studiových pořadech, například u zpravodajství, máte bizarní pocit neskutečna. Nejvíce na to doplácejí perfektně nasvícení moderátoři. Vidíte na nich každé smítko na šatech, každou pihu na ruce a vrásku na čele, tužidlo na vlasech i pudr na tvářích. Tento hyperrealismus je k snímaným osobám nemilosrdný, zvýrazňuje lidské nedokonalosti. Světelně přirozenou realitu vaše oko totiž vidí měkčeji, důležité je i okolí a kontext celé scény.

Dvojsečný je HD formát také u celovečerních filmů. Opět funguje u obrazově efektních snímků současné hollywoodské produkce, žánrově mu sedí akční či sci-fi filmy. Psychologická dramata s četnými detaily se však někdy mění v přehled „divadelních“ masek. A komicky vyznívají historické velkofilmy, jejichž kašírovanost je vidět na první pohled. Snadno také odhalíte počítačové efekty, především „klonování“ nekonečných bojových šiků. Bohužel se mi nepoštěstilo vidět na zmíněné velké obrazovce digitálně vyčištěnou Vláčilovu Marketu Lazarovou – ale předpokládám, že u ní by autenticita nebyla nijak narušena.

HD se brzy stane standardem, stejně jako kdysi vystřídaly barevné přijímače ty černobílé. Nabízí se otázka: zvýší se tím divácké nároky na dokonalost moderátorů ve studiu? A nebylo by rovnou lepší vytvořit nějaké virtuální, bez vrásek a pigmentových skvrn?

Komentáře k článku

Napsat komentář