Franta Papež Superstar

(MÉDIA) Ten den, co byl zvolen nový papež, jsem se díval skoro celý večer na televizi. Vystupovali v ní velmi vzdělaní a důstojní mužové katolické církve, kteří se radovali z nového náměstka Petrova. Coby člověk věřící leda tak v nekonečnost lidské ješitnost či statistická čísla jsem se jim sice mohl ironicky pošklebovat, ale jejich nadšení působilo upřímně a já jim tu radost přeju.

Pro část světa je papež skutečnou duchovní i politickou autoritou, pro jinou je hlavně populární osobností, pozemskou celebritou. Pro média je darem přímo z nebes, který pokryje mnoho papíru a vysílacích hodin, zajistí stálý zájem publika. Princ William a Kate, Bill Gates a Steve Jobs, Madonna a Michael Jackson, Obama a Putin, Beckham a Messi, papež a dalajláma… Média je semelou do jednoho pytle a způsob jejich uchopení je vždy tentýž. Vyšťourat o dotyčné osobnosti všechno, být jí stále v patách, popisovat a vypichovat každou prkotinu.

Ačkoli v těchto sloupcích média většinou obhajuji, neboť jsou mylně považována za zdroj a nikoli jen odraznou desku všelijakého společenského zla, musím nyní uznat, že pokud by se někdo pozastavil nad mediální papežománií uplynulých týdnů, bude mít pravdu. Pro katolickou církev je zvolení papeže významnou událostí, jde o tradiční a důstojný proces, ale pro většinu dnešní západní sekulární společnosti je to v mediálním podání především unikátní show s kouřem, barevnými kostýmy, mohutným zvukem (zvonů) a stovkami tisíc diváků přímo pod pódiem; o miliónech u obrazovek nemluvě. Církev byla po dlouhá staletí odborníkem na působivá veřejná vystoupení a vytváření idolů, ale nejsem si úplně jist, zda stále touží po tom, aby její hlava byla vnímána jako Svatý Otec Superstar.

Papež chce následovat svůj vzor, svatého Františka z Assisi. Jenže tomu se to kázalo, když kvůli nezájmu posluchačů chodil do lesa a tam mohl ptákům vykládat cokoli! To jeho papežský žák si bude muset dávat víc pozor na pusu, protože jinak ho média i opozice z vlastních řad pořádně propere. Být mrtvou hvězdou na nebesích je určitě snazší role než žít jako superhvězda na Zemi.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

Komentáře k článku

Napsat komentář