Bojovala, až dobojovala

(MÉDIA) Pro dobrotu na žebrotu, mohla by si říkat bývalá šéfka Nových médií České televize Pavlína Kvapilová po svém nedobrovolném odchodu z Kavčích hor. Vypadá to jako heroická tragédie: žena, která se „jen“ zastala moderátorky Drtinové, je nakonec tím, kdo nejvíce ztratí.

Jenže aféra není černobílá, nejde tu o konflikt pravdy a lži, čestných s padouchy, schopných s amatéry. V téhle frašce mají máslo na hlavě a zároveň svoji pravdu všechny strany.

Kvapilová se v dobré víře zastala své kolegyně, v jejím vyjádření bylo i dost pravdivého o poměrech uvnitř Kavčích hor. Jenže na tomhle vršku se vždycky hrálo, hraje a zajisté bude hrát trochu pokrytecky. Je to dáno výjimečností televize jakožto média i ojedinělým veřejnoprávním statusem. Jde tu o vliv a zároveň o zajímavou práci, o peníze i mediální slávu, o postavení i pocit důležitosti.

Lidsky bylo gesto Kvapilové hezké, z hlediska manažerského to byla neobratnost a naivita. Kvapilová se vyjadřovala k něčemu, co jí nepřísluší a navíc se svými výhradami vyšla na veřejnost. Typický omyl mnoha mediálních pracovníků, novinářů – domnívají se, že jsou něco víc než jiní běžní zaměstnanci, že mají právo využívat média k řešení interních sporů. Ředitel Dvořák pak udělal jen to, co by učinil každý jiný šéf, který nechce připustit, aby firmu řídili podřízení prostřednictvím nátlakových akcí. Myslím, že s Kvapilovou se neloučil s nadšením, ale ze dvou řešení – být shovívavý (a tím pádem měkký) nebo si zachovat autoritu – zvolil prostě tu druhou.

A samotná Daniela Drtinová? Ta v ČT zůstává, moderuje vlastní rozhovorový pořad. Byť právě interview byla v jejím podání někdy profesionálně sporná a je nabíledni, že i kvůli tomu byla stažena z Událostí, komentářů. Co kdyby teď Drtinová „na oplátku“ odešla, aby tak vyjádřila podporu své bývalé kolegyni? Bylo by to působivé gesto – ale právě jen to gesto. Eticky oceněníhodné, jenže fakticky k ničemu. Tak to na Kavkách prostě chodí.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

Komentáře k článku

Pavlina Kvapilova (11.12.2014, 23:14)

Dobrý den, pane Halado až takto pozdě jsem narazila na Váš starý text, dovolím si stručně zareagovat. Opravdu si myslíte, že se ta situace předtím neřešila uvnitř? Jak jste na to přišel? Opravu si myslíte, že jsem netušila, že výsledkem může být můj odchod? Tak naivní zase nejsem, toto riziko jsem si uvědomovala, ale moje pozice není pro mě nikdy něco, čeho bych se držela zuby nehty, šlo v té době o princip, který byl pro mě mnohem podstatnější. Jak jste dospěl k názoru, že jsem se vyjadřovala k něčemu, co mi nepřísluší? Jako člen managementu ČT jsem cítila naopak povinnost řešit věci, které se v té době děly. Vnímala jsem nutnost otevřít veřejnou diskusi, protože jde o veřejnou instituci, nikoli firmu. Nepřipadáme si nijak výjimeční, pouze veřejné médium je věc veřejná, čili funguje na jiných základech než komerční subjekt. K této veřejné debatě vyzývali i další kolegové. A postupně se rozproudila, což je správné. Rozhodně svého rozhodnutí nelituji, bylo učiněno na základě důkladné úvahy a hodnot, které jsou pro mě důležité. Udělala bych to znovu. Přeji vše dobré:-) Klidný advent Pavlína

Richard Jílek (21.10.2013, 21:30)

Přesný komentář, naprostý souhlas. Kvapilová to měla řešit uvnitř ČT. Drtinová není vůbec žádný zázrak, některé její rozhovory jsou dost tragické.

Napsat komentář