Aktivně k esoterice

(MÉDIA) Jen co skončila Pětka a její sestřenice TV Metropol prošla klinickou smrtí, na televizní vlny vyplouvá nová bárka. Zkušebně začala vysílat Active TV, která se chce zaměřovat na zábavu a přímý prodej. Kromě prezentace zboží bude nabízet esoterické pořady, dokumentární cykly, pořady pro děti a v noci erotiku.

Proč se vlastně na českém trhu stále objevují nové, relativně malé televizní stanice, když většina z nich není úspěšná a po několika letech skončí? Televizní branže na rozdíl od printových médií neklesá tak dramaticky, přitahuje stále velkou skupinu inzerentů, jde také o médium prestižní a zasahující široké spektrum příjemců. Teoretická šance tu je.

Podíváme-li se na neúspěšné televizní projekty posledních let, šlo většinou o stanice snažící se uspět na poli všeobjímající zábavy. Tu však dodávají divákům především Nova a Prima a jejich dceřiné kanály. Konkurovat této přesile absolutně nejde. Pokud ovšem zvolíte úžeji vyprofilovaný program, složíte vysílání z převzatých pořadů a nebudete vyrábět vlastní a tím pádem drahé, můžete se (zuby nehty) udržet. Óčko vysílá od roku 2002, CS Film od roku 2005, v poslední době je docela živoucí česká verze kanálu Golf Channel.

Active TV chce jít cestou zábavy, což vzhledem k vyřčenému nezní zrovna nadějně. Teleshopingová část programu je sice ekonomicky srozumitelná, ale diváky sama o sobě nepřiláká. Dětských kanálů je fůra, ani televizní sex už v době internetové erotiky netáhne. Ještě snad esoterika by mohla zaujmout, právě pro svoji tematickou vyhraněnost i velkou osobní angažovanost (a také manipulovatelnost) všech, kteří daný pohled na svět sdílejí. Jak to ale půjde dohromady s dokumentárními filmy, toť otázka.

Výkonnou ředitelkou Active TV je Renata Pešková, někdejší ředitelka TV Public. Osobně jsem pod ní dva roky pracoval a po lidské stránce si na ni rozhodně nemohu stěžovat. Jejímu nynějšímu angažmá sice vnitřně rozumím, je to ona „šance“, ale coby publicistovi píšícímu o médiích mi takto zvláštně namíchaná televize moc smysl nedává.

Psáno pro rubriku Medialýza týdeníku Literární noviny

 

Komentáře k článku

Napsat komentář