Je golf drahý sport?

Golf v současnosti hraje na celé planetě přes 60 miliónů lidí, a to na více než 35 000 hřištích rozesetých po všech kontinentech. Čím více se moderní civilizace vzdaluje od života spjatého s přírodou, tím více se do přírody chceme vracet kvůli odpočinku.

I to je příčinou, proč je golf v mnoha zemích čím dál populárnější. Jistě tu hraje roli i fakt, že jde o individualistický sport a dnešní doba přeje individualismu více než pospolitosti a kolektivismu.

Golf může být drahým sportem, to když budete chtít hrát jen na exkluzivních hřištích. Zde jedno z nich: Karlštejn.

Golf může být drahým sportem, to když budete chtít hrát jen na exkluzivních hřištích. Zde jedno z nich: Karlštejn.

Nejpopulárnější je golf v zemích anglosaského světa. Za jeho Mekku je považováno Skotsko, kde jde téměř o národní sport; na 5 milionů obyvatel tu připadá více než 600 hřišť. Golf je samozřejmě populární i v ostatních částech Velké Británie, dále v Irsku, Austrálii či na Novém Zélandě. Skutečně masovou popularitu má v USA – Spojené státy jsou z hlediska sportovního, komerčního i mediálního současným golfovým lídrem. Golf tu hraje na 30 miliónů lidí (tedy více než každý desátý) a je tu přes 16 000 hřišť. Golf se ovšem hraje ve velké míře i v Japonsku, Jihoafrické republice, obrovský nárůst zaznamenal v posledních třiceti letech v celé západní Evropě. A to i v tak chladných zemích, jako je Švédsko (500 hřišť na 9 milionů obyvatel).

Ne každý golfový klub je drahý. Členství v klubu někdy stojí jen pár tisíc ročně. Klub Bestgolf Blue Sky v pražských Letňanech.

Ne každý golfový klub je drahý. Členství v klubu někdy stojí jen pár tisíc ročně. Klub Bestgolf Blue Sky v pražských Letňanech.

Co je příčinou? Hra samotná, její charakter a vlastnosti, ale důležitým faktorem je i obchodní stránka věci. V golfovém světě se točí velké peníze, jde o výnosný byznys, který je hnacím motorem golfového růstu. Zisky neplynou jen z poplatků za hru, ale především z prodeje golfového náčiní, doplňků a oblečení. Velmi živý je i svět golfové turistiky. Platí tu nepřímá úměra: čím více se v té které zemi hraje golf, tím je také finančně méně nákladný a přístupnější. Proto najdete nejlevnější vybavení v obchodech v USA – tady mají obchodníci oproti zbytku světa mnohem vyšší prodeje.

K popularitě golfu přispívá i jeho vrcholná sportovní podoba, především turnaje profesionálního amerického okruhu PGA a evropského EPGA. Vynikající hráči současnosti v čele s Tigerem Woodsem každý týden přitahují desítky tisíc diváků na hřiště a milióny k televizním obrazovkám. Hráči jako Woods, z minulosti Jack Nicklaus, Arnold Palmer, Gary Player a další dokázali pro golf zlákat obrovské množství fanoušků. Čtyři tzv. major turnaje za sezónu (Masters v Augustě, US Open, British Open a PGA Championship) mají stejný význam jako tenisové majory tvořící Grand Slam, klání Ryder Cupu mezi Evropou a Amerikou (koná se jednou za dva roky), má zase skoro stejně frenetickou atmosféru jako mezistátní zápasy Mistrovství světa ve fotbale.

Golf je někdy prezentován jako sport horních deseti tisíc, ale není to pravda. Byť ho hrají i premiéři (M. Topolánek vpravo, vlevo jihoafrický špičkový hráč Ernie Els).

Golf je někdy prezentován jako sport horních deseti tisíc, ale není to pravda. Byť ho hrají i premiéři (M. Topolánek vpravo, vlevo jihoafrický špičkový hráč Ernie Els).

Tiger Woods a jeho souputníci jsou nejen skvělí hráči, ale jsou i atraktivním obchodním artiklem. Woods je s ročními příjmy téměř 100 miliónu dolarů nejvíce vydělávajícím sportovcem světa, přičemž výhry z turnajů činí v této částce jen menšinu. Hlavní část plyne z reklamních smluv, především s výrobci golfového vybavení a oblečení. Firmy se snaží všemi možnými cestami přesvědčit milióny rekreačních hráčů, že právě s jejich vybavením se jejich hra zkvalitní.

S nákupem vybavení, ale také s poplatky, které hráč za hru vydá, souvisí i otázka, kterou si klade prakticky každý, kdo chce s golfem začít: je to drahý sport?

Odpověď zní: ano i ne. Kdysi býval golf záležitostí jen bohatých a nejbohatších, dnes jde v mnoha zemích o všeobecně dostupný a finančně nijak náročný sport. Je ale pravdou, že například ani v USA není golf tak levný a rozšířený jako třeba basketbal. Lze říct, že ve vyspělém západním světě hrají golf běžně zástupci střední třídy a v golfově vyspělých zemích je populární zhruba tak, jako je v České republice oblíbený a rozšířený tenis nebo sjezdové lyžování.

V golfových obchodech lze utratit hodně peněz, ale vybavení nestojí horentní sumy. Golf není dražší než lyžování.

V golfových obchodech lze utratit hodně peněz, ale vybavení nestojí horentní sumy. Golf není dražší než lyžování.

V České republice má golf zatím pověst dražšího sportu, ve skutečnosti ale není jeho finanční náročnost vyšší než u sjezdového lyžování. Počáteční investice do náčiní a nutných prvních lekcí s trenérem se pohybuje okolo 20 000 korun dohromady; sada levných nových holí stojí u nás cca 10 000 korun. Jsou samozřejmě hráči, kteří jsou za kompletní golfové vybavení ochotni a schopni dát až 50 000 korun a pro které navíc není žádným problémem hrát na hřišti s poplatkem okolo 1 500 korun. Jsou i golfisté, kteří – když je u nás zima – jezdí na dovolenou do USA, kde hrají na slunných floridských hřištích. Zároveň jsou ale hráči, kteří takové možnosti nemají a přesto golf provozují k vlastní spokojenosti. Je to jako v každém jiném sportu: lyžovat se dá za hodně peněz na drahých sjezdovkách v luxusních alpských střediscích, ale stejně tak se dá dobře jezdit na kopcích českých hor.

Je pravdou, že golf asi nebude nikdy v českých podmínkách levným sportem jako je třeba fotbal, ke kterému stačí mít plácek, míč a branky. Ale tak tomu není nikde na světě – je to dáno tím, že golfové hřiště vyžaduje velké investice a velké náklady na provoz a údržbu. Golf lze ale provozovat za relativně malé peníze, pokud víte, kde výhodně nakupovat a kde levně hrát. Nejdůležitější je stejně prožitek ze hry a spokojenost s výsledkem – a tyhle věci si za peníze nekoupíte.

Komentáře k článku

Napsat komentář