Ten bag mám dlouho a měl by ještě vydržet

(GOLF) Kolik jste ve své golfové kariéře vystřídali bagů? Já mám za dvanáct let hraní už třetí, ovšem ty dva první jsem vystřídal rychle, v průběhu asi pěti let. Po zbylých sedm let mám pořad ten samý a pořád slouží dobře.

 

Kolik vydrží golfový bag? Záleží na tom, z jakého materálu je a jak často hrajete. Kdo je za rok na hřišti stokrát a má lehký bag z méně trvanlivých materiálů, tomu může odejít za pár let. Švy se potrhají, látka vydře, zipy přestanou do sebe zajíždět. Kdo hraje ale jen desetkrát za rok nebo si koupí nějaký bytelnější vak, tomu může vydržet patnáct i více let.

Mé první dva bagy jsem kupoval nové a prodával po pár letech jako-nové. Nepotřeboval jsem se jich zbavit, sloužily dobře, jenže… Měl jsem dojem, že ten první měl mírně vratké nožičky a ten druhý byl trochu těžší. Důvodem ke koupi však byla hlavně chuť nakupovat, pořídit si něco nového. Šlo o výraz mého golfového nadšení, převtělený do běžného konzumního chování.

Můj třetí bag je velmi lehký, dobře se nosí na zádech a nemám důvod ho měnit. Už se na některých místech prodřel, hlavně nahoře, v dělících komorách, kde látku zničily hlavy holí. Barva už taky bledne, špinavý však není; občas ho ve vaně osprchuju a kartáčem vyčistím. Vypadá pak dobře. Hraju v posledních letech ročně asi 20-30 her, tudíž by mi mohl vydržet ještě roky.

Když jsem se setkal s některým hráčem, který byl ze západních zemí a hrál golf dlouho, často měl bag, který by kdejaký český hráč okamžitě vyhodil. Buď byl bag letilý, tudíž morálně zastaralý a ne-módní, anebo byl už hodně zašlý, opotřebovaný. Těm hráčům to ale nevadilo.

Nevím, zda existuje nějaká přímá úměra mezi ošuntělostí bagu a hráčským uměním, ale vysledoval jsem, že hráč se starým bagem většinou hraje rozumně, úsporně, rychle a je s ním radost hrát. Bez ohledu na jeho výkon z hlediska počtu ran. Prostě vyspělý a dospělý golfista.

V Česku ovšem hraje s bagem vyšlým z módy či postarším jen minimum hráčů. Čeští golfisté mají zhusta dojem, že mít fungl nové vybavení je to správné. Je to dáno i tím, že většina golfistů je „mladých“, hrají pět nebo deset let. Týká se ostatně nejen bagu, ale i holí – ty také často jen září novotou (ale to je další kapitola, o níž by bylo možné psát ještě víc než o bagu). Pokud někdo na takovéhle věci kašle, tak jde většinou o hráče staršího věku anebo mladé kluky. Ti mají bag nejjednodušší, koupený z druhé ruky atd. Ale slouží jim.

Mít nádherně ošuntělý, zašlý bag s patinou blížící se již ke konci životnosti, má přitom své kouzlo. Je v něm kus individuální golfové historie. Nejkrásnější jsou samozřejmě staré kožené bagy, do nich se jejich roky skutečně vpisují. Ty současné, z umělých látek, se bohužel trhají a spravit to už moc nejde. Taková je dneska doba: vyhodit, nespravovat.

I ten můj třetí bag asi jednou vyměním. Sportovní věci – tenisové rakety, kola, lyže, sportovní boty atd. – většinou nedržím až do úplného konce, prodávám je ještě před vypršením jejich funkčnosti. Ani golfový bag proto nebudu mít asi dalších deset, patnáct let. Ale teď ještě nenastal čas k jeho odchodu. Navíc jsem kdysi řekl své ženě: „ Kdybych si náhodou chtěl koupit nový bag, tak mě zadrž. Vzal bych si ten tvůj.“ Moje žena totiž ode mne dostala bag i s holemi někdy před sedmi lety. Občas jsme si vyšli zahrát, ale golf ji moc nebavil. Záložní bag mi tedy už sedm let stojí ve skříni. Až s ním budu hrát, bude možná zastaralý. Ale nový.

Článek vyšel na webu www.golfdigest.cz

 

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář