Pravidla: hodně změn, hodně dobrých novinek

(GOLF) Vypadá to, že ledy se pohnuly a golfový svět čeká poměrně razantní změna pravidel. A měly by to být změny prospěšné všem hráčům, kterým se nelíbí současná složitost až nesrozumitelnost pravidel hry.

Neradujme se ale předčasně. V golfu se nic neděje rychle, proto by nová pravidla měla vstoupit v platnost až v roce 2019. Také není úplně jisté, že se všechny navrhované změny skutečně do finální verze dostanou. Nicméně pokud by se tak stalo, půjde skutečně o malou golfovou revoluci.

Stručně k hlavním změnám – uvádíme je tak, jak je formulovala Česká golfová federace na svých stránkách.

– Žádné tresty za náhodné pohnutí míčem na jamkovišti nebo při jeho hledání.

– Při patování nebudeme trestáni za trefení praporkové tyče. Budeme moci klidně patovat „do tyče“. Budeme moci beztrestně opravit téměř jakékoli poškození jamkoviště. A žádný trest při dotknutí se dráhy patu.

– Žlutá a červená voda se mění na žluté a červené „trestné území“. Už se nikdo nebude podivovat, že zalesněný kopec je označen jako vodní překážka. Odstranění volného přírodního předmětu v „trestném území“ trestáno nebude stejně jako dotknutí se půdy či vody.

– Podobně tomu bude v bankru. Listy, kamínky či větvičky mohou být odstraněny. Dotknutí se písku také nebude tak problematické jako doposud. A pokud se z bankru ne a ne dostat dobrou ranou, „za dvě trestné“ to půjde vždycky.

– Přezkoumání videa při sporných situacích už nebude mít skoro žádnou váhu. Pokud hráč dodrží předepsané (úlevové) postupy, nemá potíž. Golf je hra gentlemanů, tak si například při identifikaci míče už nemusíme volat spoluhráče či soupeře.

– Hledání míče se zkracuje z pěti na tři minuty. Odehrát ránu do 40 sekund by mělo být samozřejmostí, a když jsem připraven, tak hraju.

– Už žádný vzpřímený postoj, natažená paže ve výšce ramen a spuštění míče. Je tu nový způsob dropování – spustit míč z jakékoli výšky do prostoru, který už nebude vymezován délkami holí.

 

Navrhovaných změn je ve skutečnosti mnohem více a kdo by se s nimi chtěl seznámit blíže, tomu lze doporučit jak inkriminovaný text na serveru ČGF ZDE, tak by se měl především podívat přímo na stránky R&A, respektive jejich sekci Rules Modernisation. Je to ZDE a je zde toho opravdu hodně. A co víc: lze se tu dostat také na dotazník týkající se pravidel, ve kterém můžete klikáním vyjádřit svůj názor na různé změny a novinky (Souhlasím, Velmi souhlasím, Spíše nesouhlasím, Nevím atd.). Jde například i o to, zda zavést pravidlo ztráty dvou ran za situace, kdy míč zahrajete do autu – v takovém případě byste se nemuseli vracet, jako je tomu dnes.

Sám jsem si přiloženou anketu vyplnil a byl jsem skutečně rád, že mohu svým dílem přispět k tomu, aby golf byl jednodušší a více nás bavil. Tak to také udělejte. Anketa je na stránkách www.rules.golf, v sekci Feedback, respektive ZDE.

Text vyšel na www.golfdigest.cz

 

Komentáře k článku

Napsat komentář