Jak hraje průměrný golfista

(GOLF) Představme si úplně normálního, průměrného golfistu. Jednoho z těch asi 60 miliónů hráčů světa, kteří téhle hře propadli. Jaké jsou jeho výkony a výsledky?

 

Pokud jste občas frustrováni za faktu, že vám hra nejde, nic si z toho nemusíte dělat. Golf je ze své podstaty činnost, při které VŠICHNI bez výjimky mají dojem, že jim TO většinou nejde. Občas zahrají dobře, většinou však nejsou se svým výkonem spokojeni. A je jedno, jestli se jmenujete Tiger Woods (ten je teď nespokojen skoro pořád), Rory McIlroy (spíše nespokojen, nevyhrál další major) nebo Lojza Novák či Pepa Vomáčka (těm se furt a furt nedaří nehrát tripláče a další hrůzná čísla).

Jaké jsou výsledky a výkony Tigera a Roryho víme, jak ale hrají Lojza nebo Pepa? Rovnou řekněme, že pokud by byli skutečně zcela průměrnými hráči, tak se ani jeden z nich nedostane ve výsledcích na regulérním hřišti s 18 jamkami, parem 72 a délkou mezi 5-6 kilometry pod 100 ran. Věřte nevěřte, ale průměrný golfista skutečně nehraje nic moc.

Příčina je jednoduchá: musíte prostě počítat všech těch 60 milionů hráčů, tedy i všechny ty, kteří hrají třeba jen třikrát ročně a nikdy nechodí trénovat. Plácají si své hry k naprosté spokojenosti a nepotřebují hrát dobře. Asi jako když se podíváte na to, jak lidé lyžují: většina sjíždí svahy jízdou spíše nejistou, nestylovou, pomalejší. Průměrný sportovec prostě daný sport spíše neovládá, než že by ho opravdu uměl. Ale sportuje rád.

Tomu číslu nad 100 ostatně odpovídá i průměrný český hendikep, který je, pokud bychom hodili do jedné skupiny ženy i muže, někde okolo 36. Muži mají asi okolo 32, ženy okolo 40 (žen v Česku i na celém světě hraje asi 20-30%, obecně hrají vyšší čísla než muži). Projevuje se zde faktor těch zcela rekreačních hráčů, kteří mají hendikep 54 nebo jen o něco nižší. Ti obecně zvyšují celkový průměr.

Kdybychom ovšem skupinu naprostých rekreantů eliminovali, a brali v potaz jen ty agilnější hráče, dostaneme k jinému „průměrnému golfistovi“. Jde o člověka, který ke svému hendikepovému číslu přistupuje aktivně, jezdí i na turnaje, hraje s přáteli rundy s vyrovnáním atd. V USA se udává, že takový průměrný hráč má pak hendikep okolo 18 (někde se zmiňuje i číslo 15). Nutno však vzít v úvahu, že jde o průměrného hráče ze skupiny asi tak 20% těch nejaktivnějších golfistů.

Tento průměrný hráč pak dosahuje těchto výsledků (všechno jsou délky pro muže): driverem hraje mezi 180-235 metry, šestku železo posílá do vzdálenosti 117-145 metrů, pitching wedge 72-108 metrů. Zasáhne během jednoho kola jen tři grýny v regulaci, asi ve třetině případů se trefí na fervej při drajvování. Hraje přibližně 35 patů na kolo. Dosáhne 4-5 parů na jedno kolo a pravděpodobnost, že dosáhne birdie, je v nejlepším případě jednou za deset kol (ale spíše méně).

Pro srovnání: hráč hrající okolo osmi až deseti ran nad par hřiště zasáhne 7-8 grýnů v regulaci, na ferveji je po drivu v 50-60% případů (tedy více než polovina), hraje 31-32 patů na kolo, v každém kole dosáhne berdíka a někdy dokonce i dvou a na osmi až devíti jamkách hraje par. Pro scratch hráče, tedy s nulovým hendikepem, pak platí, že má 12 grýnů v regulaci, 29 patů na kolo, hraje 12 parů a zhruba 3 berdíky na kolo (těmi pak vždy vyváží ztráty v podobě bogey).

Ale to už je úplně jiná muzika. My průměrní se můžeme utěšovat tím, že je nás hodně. Nejste v tom sami. Není koneckonců důležité hrát dobře – hlavní je, že vůbec hrajete.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář