Penati SLOVENSKO (36)

Ačkoli je toto přehled hřišť v České republice, zařadil jsem do něj i jeden slovenský areál: Penati Golf Resort. Jde o skutečně výjimečné golfové zařízení, špičkové designové kvality, po estetické stránce natolik pozoruhodné, že srovnatelné v Česku nenajdeme. Jako jedinému v celém seznamu českých hřišť mu také uděluji ve všech třech kategoriích plný počet pěti hvězdiček. Paradoxní: nejlepší hřiště mezi českými je to slovenské… Ovšem areál je blízko česko-slovenských hranic, jezdí sem i čeští hráči, takže hřiště má českou stopu. Je kousek od města Senica, odbočuje se hned na prvním sjezdu dálnice Brno-Bratislava po překročení hranic. Z Prahy celkem asi 280 kilometrů.

V areálu o ohromné rozloze 217 hektarů je hřiště Legend navržené firmou Nicklaus Design, druhé hřiště nazvané Heritage (Odkaz) navrhl Jonathan Davison a shaper Mick McShane, který dělal např. i českou Zbraslav. Legend má být vlajkovou lodí díky jménu architekta (jde o skupinové dílo kanceláře, nikoli přímo o osobní projekt Jacka Nicklause), především kvůli němu sem lidé asi jezdí, ale ve skutečnosti jsou obě hřiště stejně dobrá. Esteticky i celkovým pojetím mi osobně připadá zajímavější naopak Heritage. Heritage je koncipované jako přírodnější, bunkry mají na krajích vysokou trávu, i okolí fervejí je víc zarostlé, celé hřiště lemují vysoké a desítky let rostoucí borovice. I proto jde o těžší hřiště, kde je každá nepřesnost trestána. Naopak Legend je dokonale „vystříhané“, bunkry jsou jako oblé mechy, hřiště je sametově vymazlené. Ale snad právě ta přirozenost Heritage mi byla bližší než lehká americká umělost Legend. V okolí jamek Legend je také více menších stromů, jamky jsou snad i proto trochu zaměnitelné. Heritage se také může pyšnit tím, že jedna jamka jde okolo zdejšího jezera, což Legend postrádá.

Čím Penati triumfuje jako celek, je daný prostor a také fakt, že jsou tu hned dvě hřiště, navíc každé s vlastní tváří, takže efekt se tím zesiluje. Jde o ryzí lesní hřiště, jakých nebývá mnoho (převažují parková a pseudolinksy). Hřiště je na pískovém podloží, avšak také na zvlněném terénu, takže jamky poskytují z některých míst i nádherné výhledy. Celý areál je velkolepý, rozmáchlý a prostorný, les nevytváří stísněný dojem. Okolní stromy vypadají téměř jako divadelní kulisy.  Jakýkoli hollywoodský spektál je čajíček proti tomu, když na hřiště svítí slunce a stromy vrhají stíny na ferveje i grýny. Prostě úchvatné. Pokud jde o konkrétní jamky, tak všechny třípary na Heritage jsou strhující, pětipary zase vyzařují dramatickou sílu. Design je zcela profesionální, obě hřiště nemají po herní stránce slabinu. Snad jen někde je grýn příliš modelovaný, vcelku nadbytečná je i zdejší marketingová mucholapka – šestipar na Legend č. 15 (716 z černých, 637 ze žlutých), kdy úvodní část jamky pro první ránu je docela fádní. Dá se hrát i jako pětipar a to je pak jamka už skvělá.

Na Penati funguje všechno: design, estetika i služby, které jsou přesně takové, jaké mají na podobném TOP resortu být. Kdybych ovšem měl i kategorii „atmosféra“, tam bych pět hvězdiček nedal – je to i dosti honosné zařízení, kam jezdí tzv. lepší společnost. A to nejsou leckdy sympaťáci. Jinak doporučuji návštěvu ve dvou dnech a hru na obou hřištích, byť cena je vysoká (70, resp. 90 euro/víkend). Zkuste sehnat někde slevu, voucher atd., protože areál skutečně stojí za návštěvu.

P.S. Ve fotogalerii jsou snímky řazeny tak, že první je hřiště Heritage, jeho kolekce končí snímkem klubovny  u 18. jamky, s osamělým stromem. Následuje Legend. Fotografie sledují vždy průběh jamek od počátku až po osmnáctou. I ze snímků je patrný rozdíl mezi oběma hřišti, navíc je znát, že když zasvítí slunce, nabývá hřiště mnohem hezčích barev i tvarů.

 

 

Základní údaje o hřišti

 

 • LEGEND
 • Par: 72
 • Délka: černá 6 313 m; bílá 5 957 m; žlutá 5 523 m; modrá 5 127 m; červená 4 712 m; junior 4 354 m. (Lze hrát i jako par 73, pětipar č. 15 se hraje jako šestipar.)
 • HERITAGE
 • Par: 72
 • Délka: černá 6 230 m; bílá 6 021 m; žlutá 5 687 m; modrá 5 281 m; červená 4 680 m.
 • Telefon: +421 917 907 777; +421 34 39 79 777
 • Mail: info@penatigolfresort.sk
 • Adresa: Šajdikove Humence 453, 906 07, Slovensko
 • www.penatigolfresort.sk
 • Základní fee 18 jamek: po-čt 70 euro, pá-ne 90 euro

Hodnocení golfového hřiště Penati SLOVENSKO

Sport: Sport: 10/10
Servis: Servis: 10/10
Estetika: Estetika: 10/10

Komentáře k článku

Napsat komentář