Rozhledník: Na homoli Lovoše
Lovoš je vstupní branou i strážcem Českého Středohoří, jde o jeden z nejoblíbenějších cílů tohoto kraje. A není se čemu divit: když je dobrá viditelnost, můžete z vrcholu směle dohlédnout až do Prahy.
Pokud bychom vzali nadmořskou výšku této hory, jeví se Lovoš jen nevelkým kopcem. Co je jeho 570 metrů výšky proti 837 metrům Milešovky, která je nejvyšší horou Českého Středohoří? Jenže Lovoš působí impozantně především tím, jak kontrastně se tyčí nad okolní rovinu Polabí, která je pouhých 150-200 metrů nad mořem. Důstojnost Lovoši dodává i jeho pravidelný, homolovitý tvar. Hora je pozůstatkem po sopečné činnosti – i když se odehrávala původně na mořském dně.
Lovoš už zdálky láká každého, kdo má chuť zdolávat vrcholy. Jak se na něj dostat a co na vršku všechno najdete?
Dobrou zprávou je, že výlet lze absolvovat pešky i na kole, navíc to není fyzicky až tak náročný výstup a klidně ho zvládnou i trochu větší děti. Dobrým východiskem je samozřejmě nedaleké město Lovosice, kdysi smíšené českoněmecké město na pomezí Sudet. Z Ústí nad Labem i Prahy tu staví rychlíky. Kdo pojede autem, je nejlepší ho nechat někde v severozápadní části města, odkud je to k hoře nejblíž.
Z nádraží i centra města vede na Lovoš zelená turistická značka, na vrchol je to něco přes tři kilometry. To není velká dálka – jenže výstup je prudký. Stezka je určena jen pěším, hezky se vine po svazích hory. Je to fyzicky nejnáročnější cesta vzhůru.
Pohodlnější a také klidnější je výstup po širší cestě z obce Bílinka – nejprve po modré a pak po žluté značce. Jenže pozor! Cesta do Bílinky z Lovosic není zrovna krásná, protože se v blízkosti staví dálnice D8. Je možné, že někde budete muset přecházet stavbu, je tu i docela rušno. Nicméně právě tato cesta je díky svému nepříliš strmému profilu nejpříjemnější. Ruch ze stavby také brzy pomine.
Právě touto cestou se také dá vyjet na Lovoš na kole. Z Bílinky je to jen 2,5 kilometru, technicky to není složitý výjezd: cesta je široká, zpevněná, jen v horních partiích se jede po kamenech a kolo je lepší pár desítek metrů tlačit. Doporučit lze spíše horské kolo, s trekovým to bude náročnější.
Nahoře na Lovoši si můžete propocené tričko usušit ve zdejším často vanoucím větru. O víkendech tu zaručeně najdete otevřenou hospodu v místní chatě. Nebývá tu žádný velký nával, a tak zbývá dost času užít si zdejších výhledů. Otevírají se nejen jižním směrem, ale i na severozápadní stranu, k Milešovce a Kletečné. Polabí i Středohoří tu máte jako dlani, připadáte si jako na orlím hnízdě. Dolů se pak můžete dostat zase jinou cestou, přes Opárenské údolí a po neznačených, ale dobře průchodných cestách na východních svazích hory.
Lovoš je ideálním výletním cílem na jaro, kdy se okolní pole Polabí začínají zelenat a krajina nabírá na barevnosti. Pro pomalejší turisty je to skoro celodenní výlet, pro rychlejší půldenní. A pro rychlojezdce na kole to může být jen jeden z několika cílů, které lze během dne ve Středohoří navštívit.
Komentáře k článku