Vidět nejdál: Knížecí stolec a Poledník

Letošní léto už je bohužel pryč, ale já se k němu ještě vracím prostřednictvím této fotogalerie. Jsou v  ní snímky ze dvou rozhleden na Šumavě, přičemž obě poskytují mimořádně daleké a kompletně kruhové výhledy. Poledník je ve výšce 1 315 metrů, Knížecí stolec v 1 236 metrech.

Poledník je bývalou vojenskou výzvědnou věží a hned od svého otevření v půlce 90. let se zařadil mezi šumavské turistické hity. Jeho popularita dokonce přesahuje daný region a jde o jednu z nejznámějších rozhleden u nás vůbec.

Naopak Knížecí stolec, který najdeme ve vojenském prostoru Boletice, je rozhlednou podstatně mladší, byla otevřena před pár lety a je to úplně jiná stavba. Jednoduchá, dřevěná, ale svému účelu slouží úplně stejně dobře jako Poledník.

Zatímco na Poledníku bývá nával, na Knížecím stolci je většinou prázdno. Vede sem nikoli krátká cesta z hlavní silnice Volary-Lipno, ale výjezd či výšlap rozhodně stojí za tu námahu. Především zdejší krajina je neopakovatelná – pustý kraj, kam se smí jen někde, protože zbytek je stále kvůli vojákům uzavřený.

Zatímco z Knížecího stolce vidíte zelenavou louky i lesy, z Poledníku je dnes vidět šedivé moře uschlých lesů. Má to esteticky také cosi do sebe, ale snad se příroda brzy vzpamatuje. Pamatuji si, že na Poledník se jezdilo hlubokým lesem, především horní část cesty byla obklopena smrky. Dnes je to téměř volné prostranství.

Ať je to ale jak chce, obě rozhledny jsou perfektní a nabízejí pohledy na většinu Šumavy. Z Poledníku vidíte severní část, z Knížecího stolce zase tu jižní.

Je ovšem pravdou, že k téhle dvojici bych mohl přiřadit do „svaté trojice“ třeba ještě rozhlednu Libín nad Prachaticemi. Ale pak bych zase musel přidat i rozhlednu na Pancíři nad Železnou Rudou, případně Boubín, případně Kleť, asi taky Javorník…

To vše zase někdy jindy.

Komentáře k článku

Napsat komentář