Hory Rýchory. Kde vlastně leží?

Kdo správně odpoví na otázku z titulku, ten zná české hory dobře a může si plnoprávně připnout odznak zasloužilého turisty. Já tuhle nejvýchodnější výspu Krkonoš objevil až letos v srpnu. I když jsem v nich strávil jen pár hodin, zážitek stál za to.

Rýchory leží na východě Krkonoš a tvoří jejich menší část. O samostatné hory nejde, ale celá oblast je relativně svébytná. Od hlavní části hor ji dělí tok Úpy (ze západu), na straně druhé (od východu) pak leží Žacléř.

Rýchory mají výšku maximálně něco přes 1000 metrů (Dvorský vrch 1 033 m), jsou ovšem součástí Krkonošského národního parku a dokonce je zde jedno území I. zóny.

Do Rýchor se dobře dostanete z Mladých Buků, případně ze Svobody nad Úpou. To váš pak čeká relativně dlouhé stoupání lesními cestami. Já to vzal z opačné strany, ze severu, tedy z Horní Malé Úpy. Jel jsem stále po červené značce, tzv. cestou bratří Čapků, přes Cestník, Horní Albeřice, Roh hranic (skutečný roh hranice s Polskem), Kutnou až k Rýchorské boudě.

Cestou mě potkala malá průtrž mračen, která nedalekou Sněžku zahalila do mlžného hávu a posléze vytvořila nádherné přírodní obrazy. Ty pak ještě zvýšilo zapadající slunce, které krásně malovalo stíny na zdejších loukách.

Na Rýchorské boudě už bylo zavřeno, cestou jsem potkal jen pár desítek cyklistů a kombinace těchto faktorů – zajímavé počasí a málo lidí – se podepsala na tom, že jsem si ze své vůbec první návštěvy Rýchor odvážel jen ty nejhezčí dojmy.

Komentáře k článku

Horst Lampert (30.07.2023, 11:11)

Jseš DOBREJ ! DÍK

Napsat komentář