Polská Velká Jizera není česká Jizerka

Českou oblast Jizerky v Jizerských horách zná asi kdekdo, jezdí sem rodiny s dětmi, pěšáci, cyklisté a na parkovišti u Bukovce bývá nátřesk. Ale co takhle Velká Jizera, respektive nedaleká polská část nazvaná Velká Jizerská louka? Tam nikdo nebývá. Pustá krása. 

 

Velká Jizerská louka je skutečně velký luční prostor na polské straně Jizerských hor, ovšem jen kousek od Čech. Původně tu stála česká osada Velká Jizera, vytvořili ji pobělohorští exulanti v první polovině 17. století – stejně jako naši Jizerku. Protestanté sem utíkali žít a vyznávat svoji víru před rekatolizačními tlaky.

Zatímco česká Jizerka přečkala víceméně do dnešních dnů, osada Velká Jizera zanikla. Ovšem až po roce 1945 – více se dočtete na Wikipedii, ve speciálním hesle věnovaném osadě ZDE.

Dnes je celé místo v podstatě opuštěné, zbyly jen ruiny některých domů a pár stále stojících budov. Je tu neuvěřitelné ticho, klid, jen málo turistů. Vedle teče Jizera, která zde má také své rašeliniště.  Když jsem tudy projížděl loni na kole, jel jsem skutečně krokem, abych si místo náležitě užil. A často jsem sesedal a jen tak stál, díval se, odpočíval.

Velká Jizerská louka je v zimě samozřejmě velmi chladná, stejně jako na Jizerce tu padají teplotní rekordy, ale v létě, při dolejších parnech, je ve zdejší výšce okolo 840 metrů tak akorát.

Na Velkou jizerskou louku se dá dobře dojet či dojít z Harrachova, respektive ze zdejší železniční stanice Harrachov-Mýtiny. Anebo lze jít údolím Jizery, to když se třeba vydáte z Kořenova. Samozřejmě se sem dostanete i od Bukovce, když tu necháte auto, tak pak zamíříte dolů do údolí a jste tam hned.

Kdo se nechce z louky vracet zpátky, může vyrazit směrem na Smrk, je to nějakých 10 kilometrů a dá se to jet na kole, jen je potřeba v pravý čas odbočit vlevo směrem ke Smrku – je to na rozcestí Drwale. Jede se neznačenou lesní těžařskou cestou. Jinak to budete muset obkroužit po vrstevnici mnohem delší cestou.

Ze Smrku, přesněji ze zdejší rozhledny, pak Velkou Jizerskou louku vidíte – není daleko, je to kus krajiny bez lesa. A v pozadí už Krkonoše.

Komentáře k článku

Napsat komentář