Šumava vypadá líp

(CYKLO) Šumava se za posledních patnáct let změnila. K lepšímu. Poprvé jsem ji na kole projel celou okolo roku 2000, pak jsem se na různá místa vydával o jednodenních výletech. Teď jsem ji znova projel skoro celou a uvědomil si, co všechno se vylepšilo.

Vyrostly nejen nové cyklostezky, ale na těch stávajících je mnohde lepší povrch. Tam, kde byly zpevněné cesty spíše rozbité, je dnes upravená šotolina. I běžné silnice mají většinou velmi dobrý povrch, takže tu potkáváte i spoustu jezdců nejen na crossových a horských kolech, ale i silničních.

Vyrostlo víc míst s možností občerstvení, objevilo se víc penzionů, služby turistům jsou širší. Místa, která byla nepřístupná nebo uzavřená, jsou návštěvníkům k dispozici: kupříkladu skvělá nová rozhledna na Knížecím stolci ve vojenském prostoru Boletice. Nová rozhledna je ostatně i na Boubíně. A nad Lipnem vyrostl turistický tahák německého střihu Stezka korunami stromů.

Ano, právě z Lipna se stalo centrum „tvrdého“ turismu, vše je orientováno na spotřební rekreaci, na nabídku všeho možného – i zbytečností a pošetilé zábavy. A například cena za výstup na zmíněnou Stezku je horentní, přitom rovněž zmíněný Knížecí stolec je zadarmo. A s mnohem lepšími výhledy. Ale to je už na každém, aby si z celé té široké šumavské nabídky vybral.

Změnilo se i to, že u Poledníku a na mnoha dalších místech jsou uschlé stromy po kůrovcové kalamitě a orkánu Kyrill z roku 2007. Ale pamatuji si, jak smutně vypadaly Jizerské a Krušné hory ještě před patnácti lety, jako následek antiekologické doby před rokem 1989. Dnes jsou zarostlé spoustou stromů. I Šumava se vzpamatuje.

Máme často tendenci vidět poslední dvě desetiletí spíše skepticky, rozčarovaně, až pesimisticky. Je pro to určitě mnoho důvodů. Ale mnoho věcí se také podařilo. Pravda, hodně těch šumavských je placeno i z pěněz Evropské unie, ale hodně věcí vzniklo i naším vlastním přičiněním.

Je dnes módou, či spíše je to nezbytná součást životního stylu, jezdit do ciziny. Letecké zájezdy kamkoli za relativně málo peněz frčí. A nutno říct, že domácí dovolené také nemusí být úplně levné. Ale já za ten necelý týden na Šumavě utratil jen pár tisíc, najezdil jsem několik stovek kilometrů na kole a vracel jsem se s pocitem, že jsem načerpal obrovské množství poznatků a dojmů. Během pár dnů jsem se co do zážitků stal milionářem. A stačil k tomu jeden kus Čech a pár dnů dobrého počasí.

Psáno pro časopis Cykloturistika

 

P.S. Přikládám fotografie, které jsou součástí článku z rubriky 50 cyklotipů: celé Čechy, konkrétně jde o tip č. 32, okolí Lipna (najdete ho ZDE). Další snímky Šumavy najdete u cyklotipů č. 30 – Železnorudsko a Prášilsko (ZDE), resp. 31 – od Modravy po Volary(ZDE).

 

 

 

Komentáře k článku

Dr.Ozdi (03.08.2014, 19:20)

Nádhera! Kdysi jsem byl na Šumavě i vícekrát do roka, chybí mi...

Napsat komentář