Když je to nové a poprvé, dejte pozor

(CYKLO) Před nedávnem jsem vyrazil na vyjížďku v novém. Měl jsem na kole nový řetěz, na rukou nové rukavice a na sobě novou bundu. Řekli byste – no a co má být? Pro mne se ale tahle ani ne třicet kilometrů dlouhá vyjížďka změnila ve velmi zapamatovatelný zážitek.

Nový řetěz samozřejmě lehce cvakal a přeskakoval. Takhle to dělá pokaždé. Řazení tedy nebylo „úplně přesné“ a to je pro nás, cyklistické vychytávače, ladiče a detailisty, vždycky poněkud nervující. Stále jsem se musel dívat dozadu na kazetu, co se to tam ksakru děje… Vedle toho jsem cítil na rukou zvláštní tlak, od těch nových rukavic. Kupuji si většinou o chloupek menší, protože se postupem času roztáhnout a pak sedí přesně. Jenže ze začátku zase tlačí. A pak bunda, která svítila novotou i reflexní barvou. Je to nezvyk, dřív jsem míval oranžovou, trochu tmavší.

Výsledkem těchto tří novot byla jízda, kterou jsem jen se štěstím absolvoval ve zdraví, bez nehody i pádu. Ale z jízdy jsem se vracel s úplně jiným pocitem než obvykle.

Jak jsem se díval na tu kazetu, samozřejmě jsem párkrát přehlédl díru. Nebyly největší, ale ránu do řídítek jsem dostal pořádnou. Soustředěn na nové oblečení i na to, aby mi bundu hned na první vyjížďce nezacákala nějaká ta louže, nevěnoval jsem dost pozornosti dopravnímu provozu a občas lehce kličkoval. Ne že bych autům vjížděl do dráhy, ale myslím, že na mne jeden (nebo byli dva?) řidiči i zatroubili. Jednou jsem také při nějakém miniaturním popojíždění přehlédl nástrahu a rychlostí asi 3 km/h narazil do dřevěné lavičky.

Problém je v tom, že když je to poprvé, když si zvykáte na nové věci, když se něco učíte, vaše pozornost je maximálně zatížena, soustředíte se na více věcí, vyhodnucujete je souběžně a logicky tak něco přehlédnete. Jakmile člověk získá zkušenosti a věci si osahá, je to hned jiné. Pamatuji si, že s novým kolem je to přesně tak – a tam podle mne skutečně hrozí nějaké nebezpečí, protože nových je fůra věcí: posed, šlapání, ovládání, přilnavost atd.

Nemám v rukávu žádný návod na to, jak premiéry zvládat bezpečně. Snad jen jezdit v méně frekventovaných časech a po méně frekventovaných cestách. Spíše po vyzkoušených než nových. Tam víte, co vás kde čeká. A věřit, že štěstí bude stát při vás. Většinou snad stojí…

 

Komentáře k článku

Napsat komentář