Existuje bezcílné putování?

Každý cyklista ví, že dobře se jezdí za nějakým cílem. Na rozhledny, na hrady, nebo jen k rybníku. Platí to pro život obecně: když víte, kam směřujete, žije se vám lehčeji i smysluplněji.

Pravdou ale také je, že někdy je docela hezké jezdit bezcílně. Nikdy to sice není úplně bez cíle, ale například: řeknu si, že pojedu jen tím směrem, kudy svítí slunce. Ráno jedu na východ, pak to obracím k jihu a na večer jedu na západ. Někdo taky může jet jen s větrem v zádech – třeba stále na východ, když fouká západní.

Jednou jsem jel tak, že jsem si určoval směr cesty podle kopců před sebou. Vždycky jsem na kopec chtěl nějak vyjet, třeba i za cenu tlačení kola pěšky. Nevím, jak se ty vrchy jmenovaly, ale bylo to v Českém Středohoří, a když jsem takhle jel asi do čtvrtého kopce, měl jsem toho plné zuby. Ale dodnes na tenhle cílově nahodilý výlet vzpomínám.

Říká se také, že nejlepší výlety jsou, když bloudíte, sjeli jste z původně zamýšlené trasy. A skutečně při nich často objevíte netušené krajiny a místa. To je ostatně na bezcílném putování to nejlepší: překvapení. Nevíte, co vás může kde potkat. Pokud to zrovna není nějaká rušná silnice nebo neprůjezdný úsek, většinou jsou to překvapení zajímavá.

Zkuste tedy někdy jet jen tak, zbůhdarma, bezcílně, beze smyslu. Řiďte se jen okamžitým pocitem a chutí, nekoukejte do mapy a jen vnímejte krajinu. Líbí se vám tamten les, horizont, ta odbočka vlevo je vám milejší než cesta vpravo? Tak vlevo! Buďte jako ryba plovoucí mořskou vodou všemi směry.

Má to vlastně jediný háček. Den není nekonečný, vždycky se nachyluje k večeru a noci. A cyklista si klade otázku: kde jsem a jak se dostanu domů? Uznávám, že tohle je problém a žádné bezcílné putování nakonec nemůže být úplně bezcílné. Naštěstí je – alespoň v Česku – relativně hustá železniční síť, a tak se dá nasednou na vlak, který vás doveze do stanice, odkud vás třeba jiný vlak doveze až domů. Konkrétně to lze dělat tak, že si člověk ráno řekne, že jeho „bezcílná“ jízda skončí ve čtyři odpoledne. Pak se podíváte na mapu, najdete nejbližší vlakovou stanici a přes mobil zjistíte, jak se nejrychleji dostanete domů.

Tak úspěšné návraty z cest bez cílů!

Komentáře k článku

Napsat komentář