Brdy ex-vojenské, nyní cyklistické

(CYKLO) Prvního ledna 2016 se otevírá veřejnosti někdejší vojenský prostor Brdy. Pro českou cykloturistiku je to historický okamžik – tak velký „nový“ prostor  pro jízdu je srovnatelný snad jen s tím, když se po roce 1989 otevřelo celé pohraniční pásmo.

 

V nově vzniklé CHKO Brdy najde cyklista stovky kilometrů relativně kvalitních asfaltových silniček i zpevněných cest, to vše v obklopení hustými lesy a velmi zachovalou přírodou. Jak se ale bude v Brdech, resp. v místech bývalého vojenského újezdu jezdit? Budou cesty značené, bude zde platit zákaz vjezdu motorizovaným vozidlům, budou zde nějaké kiosky, vzniknou tu nové cesty, a jak to bude s udržováním těch stávajících?

Mnohé otázky týkající se provozu v Brdech jsou stále ještě nedořešeny. Jisté je, že po zdejších pevných cestách (v šíři automobilu) se určitě bude moci jezdit na kolech. Vstup mimo cesty bude ještě někde omezen. Značkování základních tras proběhne v prvních měsících roku 2016, aby byly připraveny na jarní start sezóny; další budou vytyčeny později. Není ani jasné, zda půjde jen o turistické trasy pro pěší, nebo i cykloturistické trasy.

Mnozí odvážnější cykloturisté už mají vojenské Brdy proježděné, tudíž vědí, jak se tu pohybovat. Podrobné mapy území jsou v prodeji už od devadesátých let, v době GPS se ani v tomto rozhlehlém prostoru (CHKO má mít 330 km²), kde kromě přírody a cest nic není, člověk neztratí. Pro návštěvníky-nováčky platí: je tu chladno, často prší, panuje zde až horské podnebí, jezdí se ve výškách 550 – 850 metrů. Jsou tu několikakilometrová, náročnější stoupání (a naopak: dlouhé sjezdy). Buďte opatrní, sem tam jsou v cestách díry. Vyzkoušejte nejprve asfaltky, teprve pak se vydávejte po užších cestách do „skrytějších“ míst. Dostatek vody a jídla s sebou.

Brdy se mohou stát pro cykloturisty z Prahy, středních i západních Čech oblastí mimořádně atraktivní a milovanou. Dosud tu byl relativní klid, civilizační prvky (včetně odpadků) v minimální míře. Záleží však na tom, jak bude oblast využívána. Patrně nehrozí zástavba, snad zde nevyrostou velké lyžařské areály, stereotypní wellnessová střediska atd. Ale například rozhledna na nejvyšším vrchu Toku (865 m) by se hodila. Je jistě i otázkou, zda se kraj nestane nakonec tak oblíbeným, že začne vadnout pod tíhou desítek tisíců pěšáků, cyklistů, houbařů atd. Pro cykloturisty by mělo platit: užijme si kraj, ale zanechme ho tak, jak jsme do něj vjeli. Vojáci ho předávají veřejnosti (paradoxně) ve stavu ekologicky výtečném, tak by byla škoda to neudržet.

Početná fotogalerie z Brd, včetně snímků z vojenského prostoru, která je u tohoto článku, je i součástí cyklotipu č. 6 těchto stránek, najdete ho ZDE.

 

 

Vše o Brdech aneb Průvodce

9788087338513BRDY OPĚT OTEVŘENÉ, tak se jmenuje kniha publicisty Jana Hajšmana, které vyšla v půlce roku 2015 a určitě se bude hodit každému, kdo se do Brd chystá na vyjížďku. Na více než 300 stranách je 350 místopisných hesel mapujících celou oblast, tedy nejen bývalý vojenský prostor, ale i místa okolo: Třemšín, Strašice atd. Autor už napsal o Brdech několik knih, věnovaných např. zdejších kopcům a vrcholům, vychází tedy z důkladného poznání i četné literatury (především knihy Jana Čáky patří k základní „brdologické“ literatuře).

Hajšmanův průvodce není jen souhrnem faktů, v heslech jsou i příběhy z daných míst, vše je napsáno čtivě. Nechybí zajímavosti umístěné ve speciálních rámečcích, výtečné jsou rámečky nazvané Rozhled: u hesel věnovaných vrchům či lokalitám je popsáno, co vše může návštěvník vidět a odkud je nejlepší rozhled. Pro milovníky dalekých výhledů skvělá pomůcka! V knize je i základní mapka lokality – ideální by bylo, kdyby všechna hesla byla zachycena na porobnější mapě, ale v publikaci spíše kapesního formátu na to není prostor. V některých případech pomáhají fotografie (od autora a J. Vogeltanze), které jsou někdy i letecké, tudíž se čtenář dokáže v prostoru orientovat.

Brdy opět otevřené jsou knihou přicházející nejen v pravý čas, ale poskytující skutečně komplexní a informačně bohatý servis. Příručka, kterou každý „brďák“ ocení a určitě bude hodně využívat.

Jan Hajšman: Brdy opět otevřené. Vydalo nakl. Starý most, 324 stran, brožovaná, cena 299 kč.

Tento text vyšel také v časopise Cykloturistika říjen 2015.

 

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář