Kuks není jen rozevláté baroko

Většina lidí jezdí do Kuksu za barokními sochami. A možná ani neví, že jen kousek odtud je podobná přírodní galerie pod širým nebem, ovšem se sochami moderními. Křížová cesta 21. století, kterou inicioval sochař Vladimír Preclík.

 

Sochařská výzdoba barokního špitálu Kuks od Matyáše Bernarda Brauna je samozřejmě úchvatná. Bývá také hlavním důvodem k návštěvě tohoto východočeského areálu. Někteří výletníci vyrazí ještě k nedalekému Betlému, ukrytému v lesích. Pokud už se do přírody vydají, neměli by minout i Křížovou cestu 21. století.  Stojí jen pár set metrů pod Betlémem, na okraji lesa, resp. na zdejších loukách vinoucích se podél železniční trati. Na přiložené fotce-mapě je zobrazena pod titulem Pískovcové plastiky.

Křížová cesta 21. století nese podtitul Příběh utrpení a nadějí člověka. Galerii inicioval v roce 2004 sochař Vladimír Preclík, soubor plastik stojí od roku 2008. Patnáct soch moderních tvarů, jejichž výjimečnost je dána nejen stylovou odlišností jednotlivých děl, ale i způsobem zasazení do krajiny: vytvořením cesty s duchovním přesahem, včetně souznění s mystickým výrazem historického Kuksu.

Je to obohacující a přitom fyzicky nenáročný cyklisticko-kulturní výlet: zamířit do Kuksu, pak si projet Křížovou cestu 21. století, přes Braunův Betlém se vracet zpět ke špitálu. Délka okruhu je asi 10 km, jede se místy lesem, i děti by to měli zvládnout. Je možná celou trasu i projít v klidném rozjímání pěšky. To je možná ještě lepší.

Cestu jsem navštívil asi před dvěma lety, bylo to v parném létě a schylovalo se k bouřce. Potoky a proudy vody jsou ostatně na některých fotkách vidět. Zhruba hodinu jsem stál s některými dalšími výletníky v krátkém tunelu pod železnicí, u kterého celá galerie začíná. Zážitek to nijak neumenšilo, spíš posílilo.

Komentáře k článku

Napsat komentář