Jak postavit novou krajinu

Je to zajímavá nebo ošklivá krajina? Je to zničený kus země, anebo je tu šance na vznik unikátní nové krajiny, která za několik desítek let s okolím přirozeně splyne? Řeč je o Radovesické výsypce na severu Čech. Místě, do kterého se nejlépe dostanete při jízdě na kole. 

 

Radovesická výsypka sloužila desítky let jako místo, kam byla ukládána skrývka z nedalekých severočeských dolů. Je to uměle vytvořená krajina, u níž je na první pohled jasné, že s okolím jaksi neladí. Má úplně jiný profil, jiné kontury, jinou vegetaci. Je dílem člověka, zdejší stráně vytvarovaly bagry. Byla to dlouhá a nákladná práce, protože výsypku tvoří jen nekonečné haldy zeminy a kamení. Dnes už se to krajině zase podobá.

Výsypka má rozměry zhruba 4×4 kilometry, leží mezi Bílinou a Kostomlaty nad Milešovkou  a nese jméno po zaniklé obci Radovesice, která byla v průběhu druhé půlky 60. let postupně likvidována, stejně jako další čtyři obce  (více věcných informací se dočtete ZDE). Celá oblast je v těsné blízkosti kopců Českého Středohoří, jedné z nejhezčích částí Česka. Je výsypka hezká? Zatím moc ne, ale rozhodně je unikátní. Je také vidět, že se pomalu probouzí k životu. Tráva houste, stromy rostou a ve zdejších více než dvaceti rybníčcích kuňkají žáby osotošest. Stačí nějakých padesát let a bude to přirozený, zelený kus krajiny. Nikdy to ale už nebude ten původní a bude to asi vždy poznat.

Dnešní výsypka je místem, kde se dobře jezdí na kole. Vedou tudy prašné, šotolinové i kamenité cesty. Žádné velké stoupáky a kopce. Je tu nádherné ticho (tedy pokud do jednoho z míst, kde jsou terénní dráhy, nedorazí motorkáři a čtyřkolkáři).  Jsou odtud skvělé výhledy na masiv Krušných hor, z mnoha míst vykukuje Bořeň, hrbatá hora na Bílinou. Je vidět i elektrárna Ledvice.

Mám tahle industriální místa rád, protože jsou jiná, obvykle s ničím nesrovnatelná. Zvláštní na nich bývá i ta lidská prázdnota. V každém případě je tenhle kus krajiny důkazem, čeho je člověk schopen. Krajinu úplně znetvořit, ale pak ji zase nově vytvořit. Nespekuluji, zda to je dobře nebo špatně.

Komentáře k článku

Napsat komentář