37. Vysočina telčská-javořická

Všechny cesty cyklistů vedou do Telče. Určitě to platí pro ty jezdce, kteří putují po rozlehlých kopcovitých oblastech jižní částí Českomoravské vrchoviny.

Javořice přes rybník Karhov u Klatovce

Javořice přes rybník Karhov u Klatovce

Ačkoli v jižní části Českomoravské vrchoviny najdeme nejvyšší bod celé Vysočiny, Javořici (837 m), chybí tomuto kraji skutečná vrcholová dominanta. Jeden horizont tu následuje druhý, před sebou stále vidíme střídající se kopce a údolí. Z pohledu cyklisty to znamená: vyjedete na jeden kopec, pak chvilka odpočinku při sjezdu a zase stoupání. Jízda je tedy relativně náročná, ale cesty jsou tu s malým provozem, kraj není poznamenán negativními civilizačními jevy.

Hrad Roštejn, z věže je skvělá vyhlídka

Hrad Roštejn, z věže je skvělá vyhlídka

Javořice a její okolí jsou ideální oblastí pro ty, kteří chtějí jezdit v lesích a nevadí jim občasné delší stoupání, případně fakt, že tu kvůli nadmořské výšce bývá o něco chladněji. Známým a vyhledávaným cílem je zdejší hrad Roštejn ukrytý v hustý lesích, jehož neobvyklá sedmiboká věž tyčící se nad stromy je však viditelná i z opravdu velké dálky. A je z ní také náležitě dobrý výhled. Hrad vznikl v polovině 14. století, na renesanční lovecký zámek byl přestavěn v 16. století. V roce 1915 po zásahu bleskem zcela vyhořel a stával se ruinou, dnes je ale po desetiletích renovace opět v dobrém stavu.

Hrad Štamberk pod Javořicí

Hrad Štamberk pod Javořicí

V lesích okolo Roštejna ještě chvíli setrvejme, přímá cesta napříč javořickými lesy může vést k Malému pařezitému rybníku, poklidné a tiché vodní ploše se zajímavou květenou. Blízký Velký pařezitý rybník tolik ticha už nenabízí, je zde rekreační oblast, ale díky tomu i možnost koupání. To už se ale blížíme k Javořici – výlet na oblý vrcholek má význam jen z hlediska zdolání cíle, výhled odtud zakrývají stromy a televizní vysílač není přístupný. V okolí Javořice najdeme i dvě zříceniny – sporé zbytky hradu Janštejna na severní straně, a na opačné jižní straně, poblíž Lhotky, zříceninu hradu Štamberk. Štamberk je místo romantické i tajemné – nejen díky zbytkům hradu, ale i díky zdejšímu kamennému poli.

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce

Od Javořice se většina cest jihozápadním směrem sbíhá do Telče (památková rezervace, v seznamu UNESCO), jedinečného města s náměstím, jež obklopují dokonale ladící řady gotických a renesančních domů. Za prohlídku ovšem stojí i zámek, kostely a nevynechejte ani malou projížďku podél rybníků, které jsou hned vedle středu města. Na město jsou dva odlišné výhledy z výšky – první, bližší, z věže sv. Ducha, a druhý z nově postavené rozhledny na blízkém vrchu Oslednice. Město se stalo i vděčnou scenérií pro filmaře, v zámku se točila Pyšná princezna, na náměstí Až přijde kocour a další české filmy.

Dačice, pomník kostce cukru

Dačice, pomník kostce cukru

Jižně od Telče se lze vydat směrem na Dačice, kde byla v roce 1843 „vynalezena“ kostka cukru. Je tu i pochopitelně i náležitý pomník právě ve tvaru kostky.  Cestu do Dačic z Telče ale zvolte raději ne po hlavní silnici, ale po silničce přes Kostelní Vydří. Právě tady je totiž karmelitánský klášter z 18. století, který dominuje krajině okolo; ve vzorně restaurovaném areálu sídlí Karmelitánské nakladatelství. Výhled zpod korun letitých stromů směrem k jihu má v sobě klidnou rozjímavost.

Hotel v Počátkách je známý z Postřižin

Hotel v Počátkách je známý z Postřižin

Západním směrem se z Telče dostaneme do Mrákotína, kde se v blízkých lomech těží žula – je z ní i známý monolit na Pražském Hradě. Další zastávkou mohou být Počátky, typické maloměsto s náměstím, kostelem a hotelem – pokud vám připomene náměstí z filmu Postřižiny, nemýlíte se, zde se natáčelo. Do Počátek se z Mrákotína nevyplatí jen po hlavní silnici, ale přes vesničky Klatovec a Kaliště, poslední úsek před Počátky je lemován dlouhou alejí. Další dlouhou alejí se jede i do nedalekého Resortu Svatá Kateřina: dnes se tomu říká wellness, už v 19. století to byly lázně, kde se pila zdejší zdravá voda z místního pramene. Zdejší stavby a budovy odrážejí dobu belle epoque, první republiku, socialismus i dnešek.

 

VÝCHOZÍ MÍSTA: Pelhřimov, Telč, Jihlava (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 225 Veselí nad Lužnicí-Jihlava, 227 Slavonice- Kostelec u Jihlavy, 224 Tábor-Horní Cerekev.
PROFIL: středně těžký, zvlněný.
TERÉNY: silnice, lesní a polní cesty. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Pelhřimov (ČD) – Křemešník – Nový Rychnov – Rohozná – cyklotrasa 5090: Batelov – Růžená – po žluté: Roštejn – Malý pařezitý rybník – Velký pařezitý rybník – Řásná – Telč – cyklotrasa 1113: Mrákotín – Světlá – Klatovec – Kaliště – Počátky – Horní Cerekev (ČD). 73 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář