02. Východní okraj Prahy, u Jevan

Zatímco na západ od Prahy se krajina kopcovitě vlní, na východním okraji je profil rovinatější, lehčí. Klánovický les či Voděradské bučiny zvou k návštěvě.

Cyklostezka podél Vltavy v Modřanech

Cyklostezka podél Vltavy v Modřanech

Centrum Prahy rozhodně není cyklisticky ideálním prostorem. Už od Palackého náměstí lze ale jet pohodlnou cestou až k jižnímu okraji Prahy, na Zbraslav. Cesta vede po chodnících, kolem mohutných hal vodáren v Podolí, velmi pěkný úsek je od Barrandovského mostu až na Zbraslav, cestou pak stojí za projížďku Modřanská rokle.

Informační altán u hradiště Závist

Informační altán u hradiště Závist

Obloukem přes Písnici se lze dostat k letišti Točná, kde při červené značce, cestou na vrch Čihadlo, je v rokli skrytá terénní dráha; lze si tu vyzkoušet bikové dovednosti. Přes Dolní Břežany se dostaneme na protější vrch Hradiště, cyklisty vyhledávaný díky mnoha lesním cestičkám. V 5.-4. století př. n. l. tu vzniklo opevněné sídlo a ve 2. století př. n. l. zde Keltové založili oppidum, nejmohutnější v Čechách. Je zde i cenné archeologické naleziště, kousek pod ním (po žluté značce) je altánek s výhledem na Vltavu a protější Zbraslav. Terénní sjezd po modré značce nás dovede k malé zoo.

Voděradské bučiny

Ze stanice metra C – Roztyly se velmi rychle dostaneme do Kunratického lesa, jehož asfaltové cestičky jsou vhodné pro cyklovýlety s nejmenšími dětmi. Kdo tenhle park projede rychle, může pokračovat k Chodovu, odbočit dolů na Šeberov a pokračovat přes Vestec do Jesenice. Odtud je to kousek do Psár, z nichž lze vyjet do okolních lesů (i když mnohde jedeme i okolo rekreačních chat). Většina tras směřuje do oblasti Hornopožárského lesa (viz tip č. 8 Dolní Posázaví), ale je tu i jedna terénní lahůdka směřující k Vltavě: údolí Zahořanského potoka, více než desetikilometrový úsek lesní cestou z Psár do Davle stále po modré; trasu ocení především bikeři.

Hvězdárna na vrchu Ládví

Hvězdárna na vrchu Ládví

Na severním okraji Prahy patří k hezkým lokalitám okolí Trojského zámečku, odtud se lze stoupáním dostat do Bohnic a pak Ďáblic do parku Ládví. Tady nezapomeňte vyjet k místní malé hvězdárně, je odtud daleký výhled směrem na České Středohoří, Bezděz či Ještědský hřbet.
Výhodným výchozím místem je i konečná metra B Černý most. Nenechte se odradit okolní nevábnou zástavbou plnou hypermarketů a dálničních křižovatek: zhruba dva kilometry odtud se nachází Xaverovský háj, ve kterém už je pěkněji.

Rovné stezky v Klánovickém lese

Rovné stezky v Klánovickém lese

Háj přímo navazuje na podstatně větší přírodní park Klánovice-Čihadla, kde lze absolvovat několik dlouhých rovných úseků po asfaltkách, nabízí se i síť pěšin. Z Klánovického lesa se dostaneme do Úval a odtud vede několik různých cest směrem k Mukařovu a k Vyžlovce. Lze volit silnice, ale také terén a cestu převážně lesem (po červené). Mezi Vyžlovkou a Jevany se nachází známá vilová čtvrť, ale také Vyžlovský a Jevanský rybník s možností koupání. Nenechte si rozhodně ujít cestu od Louňovic po pravé straně Jevanského rybníka až k jeho hrázi. Projedete krásným listnatým lesem, tzv. Voděradskými bučinami. Odtud je možné pokračovat směrem k Ondřejovu a jeho hvězdárně, anebo jet kratší cestou do Mnichovic, kde lze pohodlně nastoupit do vlaku, který na trati Praha-Benešov jezdí minimálně každou hodinu.

Zámek Koloděje, byl tu vězněn i Gustav Husák

Zámek Koloděje, byl tu vězněn i Gustav Husák

Nezapomeňme ani na parky poblíž Jižního města. Z konečné metra C lze podniknout výlet do přírodního parku Hostivař-Záběhlice, přičemž cyklisticky vděčná cesta vede po pravém okraji Hostivařské nádrže. Přímo na okraji Jižního města je Milíčovský les a rybníky, odkud jsou to jen 3 kilometry do Průhonic (zdejší park je cyklistům bohužel zapovězen). Od Hostivařské přehrady lze přes Uhříněves dojet i do přírodního parku Rokytka a podívat se na zámek Koloděje. Zámek kdysi sloužil i jako přechodné vězení pro komunistické vězně v 50. letech, pak byl místem pro výjezdní zasedání české vlády.


VÝCHOZÍ MÍSTA: metro trasa C – Roztyly, Háje. Trasa B – Černý most. Trojský zámeček.
DOPRAVA: vlak – trať 221 Praha-Benešov, 011 Praha-Kolín.
PROFIL: lehký, rovinatý; výjezdy od Vltavy středně těžké.
TERÉNY: asfaltové silnice, pěšiny, polní a lesní cesty. Pro crossová a horská kola.
TIP NA TRASU: konečná metro B Černý most – Xaverovský háj – Praha-Klánovice (zastávka ČD) – Úvaly – Hradešín – Doubek – Žernovka – Louňovice – po modré: Bučina – Hradec – Ondřejov (výjezd na hvězdárnu) – Mnichovice (ČD). 48 km.

Komentáře k článku

Napsat komentář