35. Třeboňsko, ráj rovinkářů

Lehké trasy v rovinách třeboňské pánve, po hrázích rybníků s mnohasetletými duby, po jihočeských lukách a od jedné malebné vesnice k druhé.

Rybníky u Lomnice: Naděje, Víra, Dobrá vůle

Rybníky u Lomnice: Naděje, Víra, Dobrá vůle

Většina českých chráněných krajinných oblastí se nachází v kopcovité a hornaté krajině, CHKO Třeboňsko je naopak zcela rovinatá. Zabírá převážnou část Třeboňské pánve, která se v délce 60 a šířce více než 20 kilometrů táhne od Veselí nad Lužnicí po obou březích Lužnice až k hranici s Rakouskem. Kdysi to byl kraj bažinatý, hospodářsky nevyužívaný, lidská činnost však území výrazně proměnila. Na místě močálů vznikly rybníky a louky, z bažin se stala zemědělská půda. Rybníky se zde zakládaly od 13. století, nejvíce jich vzniklo v 16. století, po třicetileté válce část zanikla a dnes je z původního počtu zachována zhruba čtvrtina. Nejvýznamnějšími staviteli byli Josef Štěpánek Netolický, který vedle rybníků vybudoval i jejich napájecí kanál, tzv. Zlatou stoku (45 km), a po něm Jakub Krčín z Jelčan (1535-1604), jenž postavil největší český rybník Rožmberk a kanálem Nová řeka (13 km) propojil tok Nežárky s Lužnicí.

Na hrázi Rožmberka

Na hrázi Rožmberka

Díla obou tvůrců si lze dodnes dobře prohlédnout při jízdě z Veselí nad Lužnicí směrem ke Třeboni. Ideální je vyrazit z Veselí po žluté, okolo pískovcových rybníků dorazíme k písečnému přesypu u Vlkova, malé „poušti“ uprostřed Evropy. Z Vlkova po červené značce pojedeme podél více než desítky rybníků s půvabnými názvy jako např. Rod, Naděje, Víra, Dobrá Vůle až k hrázi Rožmberka. Stavěl se pět let (1584-89), hráz je dlouhá přes dva kilometry a o některých zdejších dubech se soudí, že pocházejí ještě z doby založení rybníka. Pěkná je ovšem i cesta z Veselí nalevo od toku Lužnice, mezi velkými rybníky Horusickým, Záblatským, Dvořištěm i Koclířovem, na několika místech této trasy budeme míjet Zlatou stoku. Dvořiště vybudované už ve 14. století patří k našim nejstarším rybníkům, poblíž se v roce 1618 odehrála jedna z bitev třicetileté války. Zdejší vesnice – ale vlastně většina v této oblasti – jsou využívány především rekreačně, mnohá stavení z 19. století jsou renovována, společně s okolními loukami a lesíky tvoří harmonický celek.

Náměstí v Třeboni

Náměstí v Třeboni

Všechny cesty v Třeboňské pánvi vedou do Třeboně – toto lázeňské městečko, jedno z nejkrásnější v Čechách, je přirozeným centrem celé oblasti. Za návštěvu stojí renesanční zámek, rozhodně si projeďte park a cestičky podél Zlaté stoky, ale také okolí rybníku Svět, kde najdeme Schwarzenberskou hrobku. Velmi pěkně je zrekonstruována i budova pivovaru (založen 1379), vyhlídka na celé město je z věže na náměstí.
Další velká soustava rybníků se nachází východně a jihovýchodně od Třeboně, směrem k Chlumu u Třeboně. U rybníků Nový Vdovec, Starý Vdovec a Vyšehrad najdete snad nejhezčí úsek celé oblasti: jde o cestu z vesničky Stará hlína do Stříbřece.

Chlum u Třeboně

Chlum u Třeboně

Asfaltka vede podél mnohasetletých dubů, u rybníku Vyšehrad obklopují úzkou cestu jen voda a stromy, nakonec přejíždíme Novu řeku. Kdo by pokračoval podél Nové řeky po červené, ten pojede unikátní alejí 96 dubů až k Novořeckým močálům. Z červené pak můžete odbočit u rybníka Starý Hospodář na žlutou značku, která vás dovede do obce Lutová. Je na menším vršku, odkud je dobrý rozhled na celou oblast – jde o jednu z mála vyhlídek na jinak zcela rovinatou krajinu. Množství pěkných značených cyklotras je i v oblasti jižně od Chlumu, podél hranice, pohodlné a lesem vedoucí cesty najdete také mezi Třeboní a Suchdolem nad Lužnicí.
Nakonec postřeh k třeboňskému specifiku: v blízkosti všech rybníků jsou mračna komárů. Jediným osvědčeným způsobem, jak uniknout jejich bodancům, je: nezastavovat a jet rychle.

Vodáci na Lužnici

Vodáci na Lužnici

VÝCHOZÍ MÍSTA: Veselí nad Lužnicí, Třeboň, Jindřichův Hradec, České Budějovice (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 220 Praha-České Budějovice, 226 Veselí n. Lužnicí-České Velenice.
PROFIL: lehký, rovinatý.
TERÉNY: silnice, polní cesty. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Veselí nad Lužnicí (ČD) – po žluté: Vlkov – po červené: hráz Rožmberka – (zpět na rozcestí) Stará Hlína – po červené: Novořecká bašta – po zelené, pak neznačeno: Třeboň (ČD). 46 km. Dále možno pokračovat: Dunajovice – Smržov – Záblatí – po žluté: horusický rybník – Veselí nad Lužnicí (ČD). 80 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář