30. Šumava od Nýrska po Prášilsko

Šumava mezi Nýrskou přehradou a Železnou Rudou patří k nejhornatějším a cyklisticky nejtěžším. U Prášil začínají zádumčivé Pláně s lehčími úseky.

Bývalá vojenská věž, nyní rozhledna na Poledníku

Bývalá vojenská věž, nyní rozhledna na Poledníku

Šumavu nelze poznat za jeden cyklistický den. Celé pohoří táhnoucí se v délce 125 kilometrů a šíři až 40 kilometrů nabízí stovky kilometrů cyklistických tras a nejrozmanitější terény. Pro poznání Šumavy lze doporučit hvězdicový systém výletů se zhruba třemi centry, v každém z nich pobýt dva či tři dny a pak se přesunout dál a opět vyjíždět do okolí.

Černé jezero nemá jen černou barvu

Železná Ruda je dobrým centrem pro ty, kteří chtějí poznat nejsevernější část Šumavy a bývalý vojenský prostor Dobrá Voda, nad nímž ční známý vrch Poledník. Z Železné Rudy se doslova vnucuje cesta po hřebenu Královského hvozdu, kterou lze začít u Černého jezera. Nenechte se odradit turistickou dálnicí plnou výletníků, která k tomuto nejpopulárnějšímu šumavskému jezeru směřuje od parkoviště u silnice. Další část trasy už je klidnější a prázdnější. Pokračuje se po červené značce, resp. cyklotrase 2055 a po cestě se otevírají dobré výhledy do údolí Úhlavy a na protější vrchy. Cesta vede zhruba ve výšce okolo 1000 metrů nad mořem, spíše po vrstevnici, nad vámi jsou Velký Kokrháč (1230 m) či Ostrý-Grosser Osser (1292 m). Teprve poslední úsek je prudký sjezd na rozcestí u Zadních Chalup, odkud vede trasa 2049 až na hráz vodní nádrže Nýrsko – ta je ve výšce 530 metrů.

Hráz přehrady Nýrsko

Od Nýrska je možné vrátit se do Železné Rudy po silnici, čeká nás ale dlouhá jízda vzhůru. Ještě těžší je dojet do Železné Rudy po cyklistické trase 2100 přes vrcholy Velkého Prenetu (1071 m), Můstku (1234 m) a populárního Pancíře (1214 m). Tato trasa je ale zároveň i zajímavější, její ryze horský a náročnější terén je určený především sportovněji zaměřeným cyklistům.

Prášilsko se od předchozí oblasti podstatně liší nejen měkčím, zvlněným profilem, ale také minimem osídlených míst. Vojáci, kteří po roce 1948 do Prášil přišli, celý kraj hermeticky uzavřeli a z domků ve zdejších vesnicích se staly terče pro střelbu. Dodnes jsou takové zbytky po palbě vidět u kostela v bývalých Hůrkách. Paradoxně má ale Prášilsko díky této smutné kapitole svůj půvab, je melancholicky pusté a příroda tu je zachovalá.

Pohled na oblast Prášily z úbočí Pancíře

Úsek, který patří na Prášilsku k nejhezčím, vede od odbočky z hlavní silnice ze Železné Rudy přes Novou Hůrku na rozcestí Skelná a pak do Prášil. Na můstku přes Křemelnou lze obdivovat průzračnou vodu horského říčky. Ještě před Prášily lze odbočit po žluté do zmíněné rozbořené Hůrky a především k „rusalkovskému“, mezi hustým lesem ukrytému jezeru Laka s plovoucími ostrůvky.

Pohled z rozhledny Poledník

Pohled z rozhledny Poledník

Z Prášil pak rozhodně podnikněte výlet na Poledník (1315 m), po cestě se můžete zastavit u Prášilského jezera. Cesta na Poledník vede zprvu pozvolně, ovšem zhruba ve čtvrtém kilometru se prudce zdvihá, většina cyklovýletníků zde kolo tlačí. Výhled z bizarní rozhledny, kdysi věže pro radiologický průzkum, která jako jediná zbyla po velkém komplexu vojenských budov, stojí za námahu.

U bývalého Zhůří, kde kdysi stál kostel

Z Poledníku pak vede cyklotrasa 2113 a 2118 nejprve k bývalému Velkému Boru (výhled na Kašperské Hory) a pak opět do údolí Křemelné, tentokrát však do míst bývalých Stodůlek. Cestou do Dobré Vody nás opět čeká prázdná, ale nádherná šumavská krajina, kdysi střelnice, což ostatně ohlašují četné varovné tabule. Z Dobré Vody při zpáteční cestě na Novou Hůrku ještě jednou můžeme spatřit vzdálenou siluetu zvláštní rozhledny na Poledníku. Ale vyplatí se udělat i odbočku ke Zhůřskému potoku u bývalého Zhůří. Po celé vesnici zbyla jen bíle svítící kaplička s vzrostlými stromy okolo, kde lze spočinout v klidném pohledu na zelené údolí i protější pláň.


VÝCHOZÍ MÍSTA: Železná Ruda, Nýrsko (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 183 Klatovy-Železná Ruda; Prášilsko lépe dostupné autem.
PROFIL: těžký, horský; některé úseky Prášilska středně těžké.
TERÉNY: silnice, lesní asfaltky, zpevněné cesty. Pro horská kola, částečně pro crossová.
TIP NA TRASU: Železná Ruda (ČD) – Nová Hůrka – Skelná – Prášily – Poledník – bývalý Velký Bor (parkoviště) – bývalé Stodůlky – Dobrá Voda – Skelná – bývalé Zhůří – Starý Brunst – Železná Ruda (ČD). 58 km.

Komentáře k článku

Napsat komentář