07. Slapy a Štěchovice

Putování v okolí dvou známých přehradních jezer poblíž Prahy spojené s návštěvou skalních vyhlídek, odkud se naskýtají pohledy z ptačí perspektivy.

Bývalé Svatojánské proudy z vyhlídky Máj

Bývalé Svatojánské proudy z vyhlídky Máj

V dobách Bedřicha Smetany v 19. století se Vltava prodírala od Českých Budějovic až po Prahu úzkým řečištěm, obklopena vysokými skalnatými úbočími. Po výstavbě vltavské kaskády teče už jen líně (se smutnou výjimkou povodní 2002). Pod vodou jezera vytvořeného Štěchovickou přehradou postavenou v letech 1939-45 zmizely známé Svatojánské proudy, jezero Slapské přehrady postavené v letech 1949-54 pak zvýšilo hladinu v délce 44 kilometrů.
Ke Slapské přehradě se lze dostat po silnicích buď od Benešova či Sedlčan nebo od Dobříše. Cestu je potřeba plánovat s ohledem na to, že jezero lze přejet jen na čtyřech místech: na samotné přehradě (hráz vysoká 70 metrů) a na mostech u Živohošti, Cholína a Hříměždic. Jízda podél břehů jezera prakticky není možná, je potřeba jet buď po turistických stezkách po okolních vrcholech, anebo po silnicích, odkud ale není na jezero výhled.

Vyhlídka z Albertových skal

První pěkná vyhlídka je na pravém břehu, poblíž mostu u Cholína, v rezervaci Drbákov-Albertovy Skály. Z Křepenic sem vede modrá značka, která pak míří přes Hrazany k Vyhlídce opata Zavorala. Cesta je to náročná, vhodná pro horská kola, ale členitá a zajímavá. Naopak na druhém břehu, na kopci Veselý vrch (489 m) nad vesnicí Mokrsko je snadno dostupná železná rozhledna, odkud lze přehlédnout nádherný tok Vltavy i protější Drbákov. Až k rozhledně vede sice prudká, ale široká lesní cesta. Při dobré viditelnosti je odtud vidět celá jižní část Středních Čech, Brdy, ale také pražský Žižkovský vysílač či dokonce vrcholek jihočeské Kletě. Od Mokrska lze pokračovat silnicemi do Chotilska a pak zamířit na most k Živohošti. Víc než tříkilometrový sjezd je zakončen mostem přes Vltavu, odkud jsou výborně vidět skály zařízlé do vod jezera. Na pláži na pravém břehu u hotelu Hladina je dobré koupání.

Výhled na Ždáň z protějšího ostrohu

Výhled na Ždáň z protějšího ostrohu

Další vyhlídka je od Živohoště vzdálená zhruba deset kilometrů jízdy. Je z pravého břehu, dole se rozprostírá široký oblouk Vltavy a na protějším břehu je rekreační středisko Ždáň. Vyhlídka je hned u silnice vedoucí do Rabyně, silnice pak pokračuje až k Slapské přehradě. Je tu i malé parkoviště a zastavují tu autoturisté, jde o jeden z nejtradičnějších pohledů na Slapy.
Od Slapské přehrady lze podniknout pěknou, ale technicky velmi náročnou jízdu podél Svatojánských proudů až ke Štěchovické přehradě po zelené značce. Pěšina vede romantickým údolím, ve skalách jsou vytesány tunýlky, projíždí se známou trampskou osadou Ztracenka. Pro svou nebezpečnost byla šestikilometrová trasa předmětem diskuzí v médiích, je vhodná jen pro velmi zdatné jezdce, povrch je kamenitý, rozbitý. Cestě se lze ovšem vyhnout a od Slapské přehrady zamířit po lesních asfaltkách po modré a červené k vrchu Homole, kde je i jezero přečerpávací nádrže. Stoupání i klesání jsou tu prudká, v principu je to ale bezpečnější cesta než podél vody.

Z Kletecka, dole jezero Štechovické přehrady

Z Kletecka, dole jezero Štechovické přehrady

Na Štěchovické přehradní jezero jsou nejhezčí výhledy ze dvou míst na pravém břehu. První je z vyhlídky Máj, která je dosažitelná od vesnice Teletín (po žluté značce). Meandr pod Májem téměř připomíná norské fjordy, dole jsou vidět už zmíněné tunýlky. Na druhou vyhlídku se dostaneme jízdou po žluté značce (náročná cesta) anebo po silnici přes Krňany (lehčí). Vyhlídka je u osady Kletecko, výhled po proudu směřuje až ke štěchovické hrázi. Přímo dole pod Kleteckem je osada Ztracenka. Štěchovickou přehradu lze na rozdíl od slapské objet atraktivní okružní cestou – vyrazit ze Štechovic, přes vyhlídky Kletecko a Máj ke Slapům, pak podél Svatojánských proudů zpět. Ze Štěchovic na vlak do Davle zbývá jen 6 kilometrů.

 
 
Štechovický most z konce 30. let 20. století

Štechovický most z konce 30. let 20. století

VÝCHOZÍ MÍSTA: Sedlčany, Benešov (vše ČD), Štěchovice, Třebenice (hráz slapské přehrady).
DOPRAVA: vlak – trať 210 Praha-Čerčany, 221 Praha-Benešov.
PROFIL: středně těžký, těžký, náročnější výjezdy v okolí jezer.
TERÉNY: silnice, lesní cesty, pěšiny. Pro horská kola, mimo pěšiny i pro crossová.
TIP NA TRASU: Štěchovice – Hradištko – vyhlídka Kletecko – Krňany – Teletín/vyhlídka Máj – Vysoký újezd – křižovatka před Blaženicí – Nová Rabyně – hráz přehrady – Slapy – Štěchovice. 32 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář